Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
fltry-do-oczyszczaczy

Filtry powietrza – najważniejszy układ oczyszczacza

W ciągu jednej minuty oddychasz 18 razy. To około 26 tysięcy oddechów w ciągu doby. Chcemy sprawić by każdy z nich był przepełniony czystym powietrzem wolnym od pyłów i alergenów. W tym celu podpowiadamy, dlaczego tak ważna jest wymiana filtra w oczyszczaczu? Dodatkowo w każdym oczyszczaczu powietrza stosowane są różne filtry, których celem jest usuwanie konkretnych zanieczyszczeń.

Dlaczego wymienić filtr powietrza w oczyszczaczu?

Masz oczyszczacz powietrza? To świetnie! Jak zapewne wiesz filtr powietrza jest sercem każdego oczyszczacza. To najważniejszy element w urządzeniu. Oczyszczacz z niewłaściwym lub zużytym filtrem nie tylko nie oczyszcza naszego powietrza, ale może je dodatkowo zanieczyszczać lotnymi związkami uwolnionymi z niesprawnego lub zużytego filtra. Nowoczesne oczyszczacze wyposażone są w więcej niż jeden typ filtra, dzięki czemu działają efektywniej.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczu

Najważniejszym jest filtr HEPA. Wychwytuje on najmniejsze cząstki znajdujące się w powietrzu, w tym te najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia czyli PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)piren, często znajdujące się w smogu. Jest również niezastąpiony w walce z alergenami. Drugim, niezwykle ważnym elementem jest filtr węglowy. Odpowiada on za pochłanianie dymu, zapachów oraz gazów. Większość oczyszczaczy powietrza posiada również tak zwany filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymywanie większych cząsteczek (np. sierści zwierząt czy kurzu), dzięki czemu pozostałe filtry dłużej pozostają sprawne. Czasami funkcję filtra wstępnego spełnia filtr elektrostatyczny. W niektórych oczyszczaczach powietrza używanych np. w służbie zdrowia wykorzystuje się lampy UV (ultrafioletowe) w celu dodatkowego niszczenia bakterii i wirusów promieniami UV. W części modeli stosuje się również filtry nawilżające (tzw. maty ewaporacyjne), dzięki którym uzyskujemy powietrze o optymalnej wilgotności.

Filtry powietrza produkowane są na całym świecie przez wiele firm wyspecjalizowanych w tym sektorze. Dzięki temu Filtryplus.pl mają możliwość wybierać dla Państwa najlepsze jakościowo filtry przy zachowaniu rozsądnej ceny. 

Wierzymy, że czyste powietrze powinno być dostępne dla każdego. Jak najszybciej, jak najprościej i jak najtaniej. Plus dla zdrowia i kieszeni.