Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak leczyć alergie sezonowe?

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Na drzewach pojawiają się już pierwsze liście, a trawa nabiera pięknej zielonej barwy. Niestety nie wszyscy mogą się cieszyć z nadejścia wiosny. Mowa oczywiście o alergikach, u których negatywne objawy choroby nasilają się właśnie w tym okresie. Czy i jak można wyleczyć alergię sezonową? Co ją zaostrza i co może złagodzić objawy?

Czym jest alergia sezonowa?

Alergia sezonowa to nic innego jak uczulenie, które może skutecznie utrudnić codziennie funkcjonowanie. Objawia się najczęściej katarem i dusznościami, a w zaawansowanym stadium także łzawieniem oczu i opuchlizną. Oczywiście nie należy bagatelizować nawet niewinnych objawów, ponieważ z czasem mogą zamienić się w poważniejszą chorobą, stąd też konieczne wydaje się podjęcie odpowiednich działań zaradczych.

Co zaostrza alergię sezonową?

Alergia sezonowa nawet mimo leczenia daje się we znaki chorującym. Odczulanie i regularne stosowanie odpowiednich leków zazwyczaj  tylko maskuje objawy. Są jednak czynniki, które dodatkowo mogą powodować ich nasilenie nawet po przyjęciu leków antyhistaminowych.

  1. Suche powietrze – lato nie sprzyja alergikom. Wbrew pozorom suche powietrze jest pełne alergenów, które dodatkowo może wywoływać duszności, świsty oskrzelowe i pieczenie oczu.
  2. Wilgotne powietrze – występowanie kilkudniowych opadów deszczu również nie sprzyja alergikom. Dzieje się tak dlatego, że wzrasta stężenie zarodników i grzybów, które niekorzystnie wpływają na ludzki organizm.
  3. Prace w ogrodzie – wydawać by się mogło, że odpoczynek na świeżym powietrzu i prace w ogrodzie korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Z pewnością tak jest, ale nie dla alergików, dla których koszenie traw czy zbieranie opadłych liści jest niczym horror z filmów Hitchcocka. Alergeny latają w powietrzu, a stosowane leki nie są w stanie pomóc. Pojawia się kaszel, a nawet i duszności.
  4. Smog – ten ostatni czynnik, nie jest wprawdzie przyczyną alergii, ale znacząco nasila objawy choroby. Smog u zdrowych osób często powoduje kaszel i duszności, a co dopiero u alergików.

Jak można ulżyć alergikowi?

Alergia sezonowa jest wyjątkowo problematyczna i leki antyhistaminowe nie pomogą każdemu. Regularne odczulanie wydaje się więc jedynym skutecznym sposobem radzenia sobie z problemem. Niektórym pomaga od razu innym po kilku latach, acz warto. Najprościej byłoby oczywiście móc unikać alergenu, lecz jak wiadomo w przypadku np. uczulenia na pyłki roślin jest to znacznie utrudnione.

Oprócz stosowania leków, aby ulżyć sobie w cierpieniu warto także zadbać o wyeliminowanie zanieczyszczeń z powietrza, którym oddychamy. Wydaje się więc, że zakup oczyszczacza powietrza to dobry pomysł. Oczyszczacz jednak oczyszczaczowi nie równy. Na szczególną uwagę zasługują te modele, które wyposażone są w specjalne czujniki badające najdrobniejsze pyły PM, kurz oraz wilgoć. Wyposażone są one w trzy rodzaje filtrów, a także innowacyjny jonizator i nawilżacz powietrza. Filtry do oczyszczacza oraz jony Plasmascluster skutecznie eliminują drobnoustroje i alergeny.

Oczyszczacze powietrza zdecydowanie pomogą nam w walce z alergią, ale jej nie wyeliminują, dlatego warto podjąć odpowiednie środki zaradcze i jak najwcześniej wykonać próby alergiczne.