Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Nowa Zelandia

Katastrofa klimatyczna i cywilizacyjna coraz bliżej? Eksperci ocenili, które z Państw ją przetrwa.

O tym, że zbliża się kryzys klimatyczny szerzej pisaliśmy w ubiegłych miesiącach, podając przykłady m.in. rosnącej liczby pożarów, suszy czy ekstremalnych powodzi. Nic więc dziwnego, że zmusiło to naukowców do podjęcia szczegółowych badań na ten temat. Ich wyniki jednych szokują, innych śmieszą, a jeszcze innych zmuszają do podjęcia radykalnych działań. Jak wynika z analiz naukowców tylko pięć miejsc na świecie jest w stanie poradzić sobie z globalnym ociepleniem i kryzysem migracyjnym. Zobaczcie, które to państwa. Czy Polska znalazła się wśród nich? 

Badania nad kryzysem klimatycznym i cywilizacyjnym

Szczegółowe badania nad kryzysem klimatycznym zostały przeprowadzone przez naukowców  Nicka Kinga i prof. Aleda Jonesa z Global Sustainability Institute w Anglia Ruskin University (ARU). Ich wyniki z kolei zostały opublikowane w popularnym czasopiśmie Sustainability. Podczas badania eksperci uwzględniali wszystkie czynniki, które mogą doprowadzić do globalnego kryzysu.

Kryzys klimatyczny coraz bliżej?

Wyżej wspomniani naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania na temat tego, do jakich zmian prowadzi takie eksploatowanie planety przez człowieka. Uwzględnili oni wiele zróżnicowanych czynników, które mogą zagrozić nie tylko naszemu klimatowi, ale także naszej cywilizacji. Brali oni pod uwagę nie tylko te czynniki związane ze zmianami klimatycznymi jak i umowy międzynarodowe, globalne struktury finansowe, kryzys ekologiczny, wzrost populacji, zmniejszanie się liczby zasobów itp.

Jak mówiła Aleda Jones: „W nadchodzących latach możliwe są znaczące zmiany. Wpływ zmian klimatu, w tym zwiększona częstotliwość i intensywność susz i powodzi, ekstremalne temperatury i większy ruch ludności mogą dyktować dotkliwość tych zmian”

Które państwa przetrwają kryzys cywilizacyjny?

Na podstawie przeprowadzonych badań wyłonione zostało 5 krajów, które przetrwają ów kryzys klimatyczno – cywilizacyjny. Wśród nich znalazły się:

  • Nowa Zelandia,
  • Islandia,
  • Wielka Brytania,
  • Australia,
  • Irlandia.

Te państwa, zdaniem badaczy, są najlepiej przystosowane do tego, by przetrwać nadchodzące wielkimi krokami zmiany. Co istotne, wszystkie one są położone na wyspach. Występuje w nich klimat umiarkowany, co jednocześnie pozwala im na utrzymanie stabilnych warunków, nawet w przypadku postępującego, na naszych oczach, globalnego ocieplenia.

Nowa Zelandia najbardziej odporna na zmiany klimatyczno – cywilizacyjne?

Zdaniem naukowców to właśnie Nowa Zelandia ma najkorzystniejsze warunki, aby przetrwać zmiany. Jest ona w stanie wytwarzać energię geotermalną i hydroelektryczną, a także posiada dużą ilość gruntów, które w przeciwieństwie np. do wielu państw Europejskich nie są mocno zaludnione. (obecna populacja tego kraju wynosi 4 758 727*, powierzchnia 268680 km², gęstość zaludnienia 17.71 p/km²). Dodatkowo niedawno media obiegła informacja, że w to właśnie tam powstają domy dla miliarderów, które mają być dla nich „schronami” w razie jakiejkolwiek katastrofy. ‘

W związku z powyższym powinniśmy już dziś zacząć działać, by zapobiec kryzysowi w myśl zasady „działaj lokalnie, myśl globalnie”.