Jak eksploatować filtr powietrza?
Filtr powietrza w oczyszczaczu pełni wiele funkcji i jest jego integralną częścią. Jest to część eksploatacyjna, dlatego ważne, aby regularnie go wymieniać. Podpowiadamy, jak eksploatować filtr powietrza, by jak najdłużej nam służył?
Montaż filtra powietrza w oczyszczaczu
Filtr powietrza należy umieścić we właściwym miejscu w oczyszczaczu powietrza, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Do wymiany filtra nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, a rozmiar i kształt filtra powinien dokładnie pasować do rozmiaru i kształtu wnęki w zakupionym przez nas oczyszczaczu powietrza. Filtr HEPA nie powinien mieć widocznych dziur (oczywiście pełen jest dziur niewidocznych gołym okiem, tak by przepływało przez niego powietrze).
Filtr powietrza rozpocznie pracę po uruchomieniu urządzenia.
Jak eksploatować filtr powietrza w oczyszczaczu?
Filtry powietrza, zarówno filtry węglowe, HEPA, maty ewaporacyjne, czy filtry elektrostatyczne mogą mieć różne okresy żywotności. Zależy to od budowy danego filtra, sposobu pracy urządzenia, intensywności eksploatacji i jakości oczyszczanego powietrza. Filtr do oczyszczacza używany sporadycznie w miejscowości o krystalicznie czystym powietrzu będzie miał dłuższą żywotność niż filtr pracujący ciągle w centrum dławionego smogiem miasta.
Kiedy wymienić filtr powierza w oczyszczaczu?
Większość nowoczesnych modeli oczyszczaczy powietrza posiada odpowiednie czujniki, które informują użytkownika o konieczności wymiany filtra. Teoretycznie, czas użytkowania filtra to od kilku miesięcy do kilku lat. Należy jednak być ostrożnym po dłuższych okresach eksploatacji, ponieważ na filtrach mogą zalęgnąć się kultury bakterii (np. pleśni), które oczyszczacz będzie rozprowadzał w całym filtrowanym pomieszczeniu.
Ten sam zestaw filtrów można i należy stosować o różnych porach roku zarówno do oczyszczania powietrza zimą z zanieczyszczeń (PM 10, PM 2,5); oraz latem do oczyszczania alergenów (pyłków).
Jeśli masz zapas filtrów, nie wyciągaj ich z opakowania i trzymaj w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nie dopuść do ich zwilgotnienia, ani do kontaktu z wirusami, bakteriami, grzybami, roztoczami, czy owadami, które mogłyby „zasiedlić” filtr. Jeśli filtry powietrza są przechowywane w odpowiednich warunkach oraz są odpowiednio zabezpieczone to mogą leżeć na półce latami.
Zarówno filtry sygnowane marką producenta oczyszczacza oraz te innych producentów (tzw. zamienniki) mają taki sam sposób eksploatacji, wymiany i przechowywania.