Policyjna akcja SMOG, koniecznie zrób przegląd i zadbaj o jakość powietrza w domu
Jakość powietrza w całym kraju pogarsza się z każdą chwilą, nic więc dziwnego, że zaczynają interweniować nie tylko urzędnicy, ale także służby mundurowe. Dzisiaj od rana trwa policyjna akcja SMOG, w którą włączyło się aż 5 tysięcy funkcjonariuszy z całego kraju. Policjanci będą kontrolować nie tylko jakość spalin, ale także stan opon w samochodzie. Celem samej akcji jest ograniczenie, a nawet wyeliminowanie z polskich ulic aut, które emitują szkodliwe substancje przekraczające normy.
Policyjna akcja SMOG – co podlega kontroli?
Policyjna akcja SMOG ruszyła dziś rano. Jej celem jest ograniczenie liczby samochodów, które emitują szkodliwe substancje przekraczające normy. W ramach akcji sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz stan opon. Dodatkowo funkcjonariusze podczas wyrywkowych kontroli weryfikować będą, czy kierowca posiada aktualne dokumenty pojazdu a także zbadają trzeźwość kierowców.
Kontrola w ramach akcji będzie trwać około 15 minut i podlegać będą jej zarówno samochody osobowe jak i ciężarowe.
W jakim celu została przeprowadzona policyjna akcja SMOG?
Akcja SMOG ma na celu eliminację zagrażających środowisku samochodów. Ma również wymiar edukacyjny. Policjanci przypominają kierowcą, że używanie niesprawnych technicznie samochodów o nadmiernej toksyczności przyczyniają się do powstania smogu.
Skąd się bierze SMOG – winne piece czy samochody?
Skąd się bierze smog? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź nie tylko naukowcy. W akcję włączają się również obywatele, którzy są coraz bardziej świadomi negatywnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na ich zdrowie.
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego stanu jakości powietrza w Polsce za 82-92,8% zanieczyszczeń odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach i ich tzw. Niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne z kolei generują ich ok 5,4 – 7%, a przemysł 1,8-9%.
Jakość powietrza różni się jednak „punktowo”. Smog jest więc zjawiskiem, które dotyczy głównie dużych miast. W tym samym raporcie NIK zwrócił uwagę, że np. w Warszawie, za 63% zanieczyszczeń odpowiadają właśnie samochody. Wydaje się więc, że policyjna akcja SMOG ma sens.
Piece i samochody wzajemnie tylko, że z różnym natężeniem w różnych regionach, napędzają zjawisko smogu.
Wpływ smogu na zdrowie
O negatywnym wpływie smogu na zdrowie można napisać książkę. Jest to zjawisko niekorzystne szczególnie dla naszego układu oddechowego.
„Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach” – powiedział prof. Jerzy Kozielski.
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest przyczyną:
- drapania w gardle,
- świszczącego oddechu,
- ataków kaszlu,
- duszności,
- podrażnienia spojówek,
- pojawienia się wydzieliny z nosa,
- alergii,
- chorób układu oddechowego (np. astmy),
- chorób układu krążenia,
- problemów z układem nerwowy,
- nowotworów (np. rak krtani)
Jak oczyścić powietrze w domu?
Mogłoby się wydawać, że skoro niesprawne samochody powodują tak duże zanieczyszczenie powietrza najlepiej nie wychodzić z domu. Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że smog przenika do mieszkań. Oczyszczacz powietrza jest skutecznym rozwiązaniem niniejszego problemu. Odpowiednio dobrane filtry do oczyszczacza potrafią poprawić jakość powietrza, co przekłada się na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Zakup oczyszczacza jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem.
My z kolei popieramy akcję SMOG.