Smog zwiększa ryzyko poronienia podobnie jak palenie papierosów
Czy wiedzieliście, że smog zwiększa ryzyko poronienia, że jego oddziaływanie na ludzki organizm jest podobne jak palenie papierosów? Jak żyć w zanieczyszczonym środowisku i nie zwariować? Dlaczego wymiana filtra w oczyszczaczu może wspomóc walkę z zanieczyszczonym powietrzem w zaciszu własnego domu i w pracy?
Alarm smogowy działa. Coraz częściej media informują nas o dużym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy spodziewamy się dziecka. Naukowcy już dawno alarmowali, że smog może być jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. Powoduje on także niską wagę urodzeniową dzieci. Informacja ta nie jest bez znaczenia. Odkryto bowiem, że już siedmiokrotny wzrost poziomu dwutlenku azotu 20 μg/m3 w powietrzu zwiększa ryzyko utraty ciąży o …. 16 procent.
– Chociaż mieszkamy w dość wyjątkowym obszarze geograficznym, problemy, z którymi mamy do czynienia, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, nie są wyjątkowe – powiedział Fuller. – Wraz z ocieplaniem się planety i wzrostem liczby ludności zanieczyszczenie powietrza stanie się poważniejszym problemem nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w całych Stanach Zjednoczonych.
Czym jest wczesne poronienie i jaki wpływ na nie ma zanieczyszczone powietrze?
O wczesnym poronieniu możemy mówić wówczas gdy nastąpiło ono w pierwszym trymestrze ciąży. Co istotne, często wiele kobiet nie wie, że straciło dziecko, ponieważ zwykle przebiega ono bezobjawowo. Niedoszłe matki dowiadują się o tym przy okazji przeprowadzonych badań USG, co jest też dla nich wielkim szokiem. Coraz głośniej mówi się o tym, że jedną z przyczyn poronień jest zanieczyszczone powietrze. Co istotne, jeszcze 10 lat temu jakość powietrza była znacznie lepsza niż obecnie. Dlatego naukowcy biją na alarm, a władze coraz częściej angażują fundusze budżetowe w walce ze smogiem. Tak więc obecnie, do listy najczęstszych przyczyn poronień wśród kobiet zaliczyć można zanieczyszczone powietrze. Znalazło się ono na niechlubnej liście.
Najczęstsze przyczyny poronień wśród kobiet
- Wady/ wada genetyczna zarodka
- Wiek matki
- Bakteryjne i wirusowe infekcje płodu
- Złe nawyki żywieniowe, w tym palenie papierosów
- Stres
- Podłoże immunologiczne
- Czynniki anatomiczne
- Nierównowaga hormonalna
- Zanieczyszczone powietrze
Wpływ smogu na kobiety w ciąży
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na płód przebadali badacze z chińskiego Beijing Normal University. Dlaczego akurat tam? Nie każdy bowiem wie, że Pekin uchodzi za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie, stąd też niejako najprościej było uzyskać tam miarodajne wyniki, które potwierdziłyby lub obaliłyby hipotezę o negatywnym wpływie smogu na kobiety w ciąży,
Długoletnie badania, które zostały przeprowadzone w latach 2009 – 2017 na próbie 255 668 kobiet, które mieszkały i pracowały w tym okresie Pekinie potwierdziły hipotezę. Równocześnie bowiem zbierano dane dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza. Brano pod uwagę zarówno pył zawieszony, jak i tlenek węgla, dwutlenek siarki oraz ozon.
Wyniki badań potwierdzają jednoznacznie: 17 497 kobiet (6,8 proc.) doświadczyło poronienia w pierwszym trymestrze. Przyszłe matki, które były narażone na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, miały zwiększone ryzyko poronienia.
A co z płodem?
Belgijscy badacze z kolei przeprowadzili badania płodu. Co istotne, znaleźli oni ślady cząsteczek węgla. Najwyższy poziom zanieczyszczeń stwierdzono w łożyskach dziesięciu matek, które mieszkały blisko ulic, gdzie występował duży ruch samochodowy.
Matko pamiętaj!
Łożysko nie jest barierą, która szczelnie chroni przed działaniem szkodliwych substancji. Przedostają się do niego toksyny z papierosów, zanieczyszczone powietrze, alkohol, narkotyki i toksyczne chemikalia.
Co może zrobić przyszła matka?
Jak więc widać, smog zwiększa ryzyko poronienia, ale też poważnie może uszkodzić sam płód. Można byłoby rzec, że najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich przyszłych matek byłby wyjazd na wieś i tam spędzenie tych 9 miesięcy. Nie zawsze się jednak da. Dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa swojego maluszka warto zakupić oczyszczacz powietrza, który chociaż w zaciszu własnego domu przyczyni się do usunięcia zanieczyszczeń z powietrza. Zapewni zdrowy i spokojny sen. Oczyszczacz oczyszczaczowi jednak jest nie równy. Przy jego wyborze kierujmy się nie tylko ceną. Zwróćmy uwagę na to jakie filtry do oczyszczacza są w nim zastosowane. Czy jest to filtr węglowy czy też wyłącznie filtr hepa? Równie ważna jest również wymiana filtra. Na co dzień z kolei warto zakładać specjalne maseczki antysmogowe. Jest to bezpieczne rozwiązanie, jeżeli już musimy wyjść z domu, a stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy.