Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
oczyszczacz-powietrza

Nowy oczyszczacz powietrza i co dalej z nim zrobić?

Jeżeli zdecydowaliście się na oczyszczacz powietrza, czy to do domu, pracy czy szkoły należy przestrzegać pewnych wymagań producenta, aby urządzenie służyło nam wiele długich lat i spełniało swoją funkcję jak należy. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że wystarczy wyjąć oczyszczacz powietrza z pudełka, podłączyć go do prądu i nacisnąć przycisk „power”. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie obsługa oczyszczacza jest banalnie prosta, aczkolwiek warto przed jego uruchomieniem przestrzegać pewnych procedur, o których piszemy poniżej.

Zdejmij folie zabezpieczające

Po zakupie oczyszczacza powietrza, jeżeli produkt jest faktycznie nowy, po jego zakupie z pewnością zauważycie, że posiada on liczne folie zabezpieczające i naklejki informacyjne. Szczególnie istotne jest to dlatego, iż nie zdejmując folii możemy po uruchomieniu urządzenia od razu zatrzeć silnik w nim zawarty, a tym samym sprawić, że oczyszczacz powietrza nie będzie działał. Dodatkowo warto sprawdzić, czy urządzenie nie jest oklejone taśmami, bądź innymi zabezpieczeniami. Jeżeli takowe są, a my nie chcemy ich zdejmować, bo boimy się, że zostaną na oczyszczaczu brzydkie ślady po naklejkach, mamy dla Was prosty sposób na ich usunięcie. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie przecierajmy tych miejsc mokrą gąbką, bo będzie jeszcze trudniej usunąć pozostałości kleju. Naprawdę wystarczy wziąć zwykłą taśmę klejącą i kilka razy, szybkimi ruchami, przyklejać i odklejać ją od miejsc , w których znajduje się klej.

Po usunięciu folii i innych taśm zabezpieczających sprawdźmy również, czy filtry do oczyszczacza są poprawnie zamontowane i czy w ogóle są włożone do urządzenia. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować tym, że popsujemy urządzenie, czego oczywiście nie obejmuje gwarancja producenta, bo nie zapoznaliśmy się z instrukcją obsługi.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Każdy nowy oczyszczacz powietrza powinien posiadać instrukcję obsługi. Bez tego może nam się tylko wydawać, że używamy oczyszczacza prawidłowo. Instrukcje do oczyszczaczy nie są długie, a warto zapoznać się z wszystkimi funkcjami urządzenia. Unikniemy tym samym jego przypadkowego zepsucia i z powodzeniem będzie nam służył przez wiele wiele długich lat.

Ustaw oczyszczacz powietrza w odpowiednim miejscu

To, gdzie ustawimy nasz oczyszczacz powietrza ma wpływ na jakość filtracji. Warto mieć to na uwadze w trakcie jego zakupu. Dlaczego? Ponieważ miejsce, w którym będzie postawiony w głównej mierze powinno zależeć od tego, z której strony urządzenie zasysa powietrze. Tak więc, jeżeli jakiś oczyszczacz zasysa powietrze z tyłu wówczas nie powinniśmy umieszczać go bezpośrednio przy ścianie. W takim przypadku powinien być on ustawiony w odległości 20-30 cm od ściany.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza z filtrem 360 stopni, ponieważ pobierają one powietrze z każdej strony, a co za tym idzie mogą stać w praktycznie dowolnym miejscu.

Pierwsze uruchomienie

Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi, poprawnym zamontowaniu filtrów, możemy przystąpić do podłączenia oczyszczacza powietrza do źródła zasilania. Jeżeli zakupiliśmy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza warto przed jego użyciem przepłukać pojemnik na wodę.

Pamiętajmy: używajmy jedynie wody mineralnej bądź przefiltrowanej. Unikniemy tym samym osadzania się kamienia na urządzeniu. ‘

Przy pierwszym uruchomieniu warto ustawić oczyszczacz powietrza na maksymalne obroty. Tak, aby oczyścił całkowicie powietrze w miejscu, w którym stoi. Niektóre oczyszczacze posiadają wbudowane czujniki, które automatycznie dostosowują cykl pracy do jakości powietrza, lub do aktualnie zapamiętanego stanu.

Regularnie wymieniaj filtry do oczyszczaczy

Filtry do oczyszczaczy są sercem każdego urządzenia. Warto o nie dbać i regularnie wymieniać. Ważne jest też ich czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu, szczególnie, gdy w pomieszczeniu jest dużo kurzu i sierści zwierząt.

Filtry Hepa możemy odkurzać, dzięki czemu unikniemy ich zapchania i wydłużymy ich żywotność. Zwiększy się również ich wydajność, a co za tym idzie jakość powietrza w pomieszczeniu. Filtry do nawilżaczy z kolei możemy umyć pod bieżącą wodą, oczyszczając je z zanieczyszczeń, które się na nich zebrały.

Wyżej wymienione czynności pomogą nam wydłużyć poprawne działanie filtra, ale nie uchronią nas przed ich wymianą. To filtry do oczyszczaczy chronią nas przed szkodliwym działaniem szkodliwych związków zawartych w powietrzu. Wiele modeli urządzeń posiada wbudowany czujnik zużycia, co sprawia, że zawczasu możemy zakupić nowy. A jeżeli nie chcemy przepłacać warto rozważyć zakup zamiennika. Nie różni się on niczym od oryginału, poza brakiem loga producenta.