Oczyszczacz powietrza czy rośliny oczyszczające powietrze, co wybrać?
Smog daje nam się we znaki coraz bardziej. W walce z zanieczyszczeniami pomagają nam oczyszczacze powietrza, ale także rośliny, które mamy w domu. Czy jednak rośliny zielone są w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu, a może lepiej kupić oczyszczacz powietrza i regularnie wymieniać w nim filtr?
Jakie rośliny oczyszczają powietrze?*
Zastanawiając się, jakie rośliny kupić do domu, by oczyszczały nam powietrze wewnątrz, warto odwołać się do badań przeprowadzonych jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku, przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. W trakcie eksploracji przebadano rośliny pod kątem zdolności do oczyszczania powietrza z 5 szkodliwych dla zdrowia substancji, mianowicie:
- Benzenu,
- Amoniaku,
- Ksylenów,
- Trichloroetylenu,
Na podstawie niniejszych badań, opublikowano listę 18 roślin, które najlepiej radzą sobie z ww. substancjami, są to:
- Daktylowiec niski ta pochodząca z Indii roślina usunie ksylen i formaldehyd.
- Nefrolepis wyniosły, Nefrolepis obliterata, czyli nic innego jak popularna paprotka, którą znajdziemy wielu domach, która absorbuje z powietrza formaldehyd.
- Zielistka Sternberga rosnąca bardzo szybko roślina, której kępy osiągają wymiary nawet 45 cm pomoze nam w walce z formaldehydem i benzenem,
- Aglaonema usuwa jednocześnie ksylen i formaldehyd, aczkolwiek należy pamiętać że jej części zawierają bardzo toksyczny sok, który podrażnia śluzówkę. Może doprowadzić także do uszkodzenia układu nerwowego i zaburzenia pracy serca. Prace pielęgnacyjne warto więc wykonywać w rękawiczkach.
- Dypsis lutescens,
- Figowiec Benjamina dzięki któremu pozbędziemy się szkodliwych ksylenów, formaldehydu, benzenu, amoniaku i oktanu.
- Epipremnum złociste – orędownik w walce z formaldehydem, benzenem i tlenkiem węgla,
- Anturium Andreego,
- Liriope szafirkowata,
- Rapis wyniosły przypominający palmę pochłania głównie amoniak,
- Gerbera Jamesona,
- Dracena wonna absorbuje ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd,
- Bluszcz pospolity absorbuje głównie formaldehyd,
- Sansewieria gwinejska oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu,
- Dracena odwrócona absorbuje ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd,
- Skrzydłokwiat jest nie tylko piękny, ale oczyszcza powietrze głównie z benzenu i acetonu. Należy jednak na niego uważać, ponieważ może być trujący dla wielu zwierząt domowych.
- Chryzantema wielkokwiatowa, która usuwa wszystkie pięć najszkodliwszych związków znajdowanych współcześnie w miastach: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak.
Do wyżej wymienionej listy warto dodać:
- Begonię, której zakup opłaci się pod względem oczyszczania powietrza z benzenu i oparów toulenu.
- Areka usunie z powietrza ksylen, formaldehyd oraz toulen.
- Aloes to roślina nie tylko o właściwościach leczniczych, ale także ograniczająca obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu.
- Chamedora wytorna – ta piękna długowieczna palna pozwoli usunąć trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksylen oraz tlenek węgla, a dodatkowo wspaniale nawilży powietrze.
- Filodendron czerwieniejący łatwy w pielęgnacji usuwa z powietrza szkodliwe związki formaldehydu.
- Asparagus gęstokwiatowy absorbuje formaldehyd, ksyleny, toulen, benzen i trichloroetylen.
- Hoja różowa odpowiada za usuwanie formaldehydu, benzenu i toulenu.
- Trzykrotka usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen.
Jak więc widać, wybór roślin, które pochłaniają jest zróżnicowany i każdy z pewnością znajdzie taką, która spełni nasze oczekiwania. A może już stoi na Twoim parapecie i nawet nie wiesz, że pozytywnie wpływa na zdrowie?
Rośliny czy oczyszczacze powietrza, czyli co jest lepsze w walce z zanieczyszczonym powietrzem?
Wprawdzie wyżej wymienione rośliny pochłaniają większość szkodliwych substancji z powietrza, acz badacze skupili się tylko i wyłącznie na zanieczyszczeniach gazowych. Niestety współcześnie prowadzone badania dowodzą jednoznacznie, że zanieczyszczenie powietrza jest obecnie zbyt wysokie i same rośliny nie poradzą sobie z wszystkimi szkodliwymi substancjami.
W oczyszczaczach powietrza zainstalowane są filtry, które mają za zadanie pochłaniać nawet 99% wszystkich zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane są:
- Filtry węglowe, które odpowiedzialne są za zatrzymanie obecnych w powietrzu cząsteczek gazów (w tym przede wszystkim gazów organicznych)
- Filtry Hepa, które razem z filtrami węglowymi, tworzą zabójczy duet w walce z zanieczyszczeniami.
Tak więc, warto posiadać w domu rośliny, ponieważ dodatkowo produkują one tlen tak niezbędny nam do życia. Jeżeli jednak chcemy, aby powietrze, którym oddychamy było czyste, zakupmy również oczyszczacz powietrza. Zamiennik filtra z kolei znajdziecie w naszym sklepie internetowym, co pozwoli Wam oszczędzić pieniądze za które możecie zakupić nowe rośliny do domu.
*https://www.nasa.gov/