Gdzie wyrzucić zużyte filtry do oczyszczaczy powietrza?
Wymiana filtra w oczyszczaczu powietrza nie jest trudna. Nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Regularna jego wymiana sprawia, że dłużej możemy cieszyć się czystym powietrzem w pomieszczeniu, bez bakterii grzybów, które mogły dodatkowo osiąść na starym filtrze. Dziś jednak chcieliśmy poruszyć temat ich recyklingu. Mogłoby się wydawać, że nie jest to trudne, mając na uwadze fakt, że gro osób bierze filtr do oczyszczacza powietrza za zwykły papier. Gdzie wyrzucić zużyty filtr do oczyszczacza?
Na czym polega segregacja śmieci?
Prawidłowa segregacja śmieci pomaga i w ich recyklingu i przyczynia się do ochrony środowiska, o tym bowiem jak długo się one rozkładają możecie przeczytać tutaj. Proekologiczne zachowania, których powinniśmy uczyć także dzieci, zaczynają się od wyboru odpowiedniego pojemnika na śmieci. Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje jednolity system segregacji odpadów. Są one dopasowane do wymogów Unii Europejskiej, stąd też we wszystkich krajach wspólnoty spotkamy się z podobnym oznaczeniem. Nasze śmieci dzielimy więc na cztery frakcje:
- Worki i kontenery żółte – plastik.
- Worki i kontenery zielone – szkło.
- Worki i kontenery niebieskie – papier.
- Worki i kontenery brązowe – opakowania bio.
Ów system segregacji odpadów, jednakowy dla samorządów i całej Unii Europejskiej, ma przełożyć się m.in. na większe poziomy odzyskiwania surowców. Zgodnie z unijnymi regulacjami w 2020 roku Polska miała osiągnąć odpowiednie poziomy:
- recyklingu, czyli przygotowania śmieci do ich ponownego użytku i odzysku innymi metodami, oraz,
- ograniczenia masy odpadów komunalnych, które ulegają biodegradacji przekazywanych do składowania.
Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).
Z czego zbudowane są filtry do oczyszczaczy powietrza?
Filtr HEPA, wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza (High Efficiency Particulate Air) zbudowany jest z włókna szklanego, a dokładniej jego powierzchnię tworzą cieniutkie arkusze, niewidocznych dla oka, włókien, które są połączone w formie charakterystycznej harmonijki. Jego wygląd może przypominać papier, lecz w tym miejscu warto obalić to przekonanie.
W przypadku filtrów węglowych mamy z kolei do czynienia z wkładem wysokiej jakości granulowanego węgla aktywowanego, który umocowany jest w ramie wykonanej z blachy ocynkowanej.
Gdzie wyrzucić zużyte filtry do oczyszczaczy powietrza?
W związku ze specjalistyczną budową filtrów do oczyszczaczy należy pamiętać, że wszystkie z nich wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Nie ma tutaj wyjątku. To samo dotyczy się wszelkich maseczek antysmogowych, czy chociażby filtrów wody.
Pamiętajmy, tylko prawidłowa segregacja odpadów może sprawić, że zostaną one ponownie wykorzystane, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego.