Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ocieplenie-domu

Nietoksyczne metody na ocieplenie domu

Skuteczne ocieplenie domu sprawia, że możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie w okresie grzewczym. Docieplenie ścian zewnętrznych, jeszcze niedawno należało do najczęściej przeprowadzonych prac renowacyjnych, ponieważ zapewnia istotną poprawę ciepłochłonności. Jednocześnie uzyskujemy zmianę elewacji, co z kolei nadaje budynkowi nowy, oryginalny wygląd. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w dużej części ocieplenie domu, zmniejsza również zanieczyszczenie powietrza. Jakim sposobem? Szczególnie tam, gdzie do grzania używany jest węgiel czy drewno, przy dobrze ocieplonej elewacji ich zużycie będzie mniejsze. Technologia termomodernizacji powinna być dostosowana do rodzaju ścian, acz przy jej wyborze warto  również pomyśleć o zdrowiu i planecie. Nie każda metoda jest bowiem bezpieczna, a niektóre z nich mogą okazać się toksyczne.

Czy styropian jest dobrym materiałem izolacyjnym?

Styropian od dawna był uznawany za jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych. Jest on również bezpieczny dla zdrowia przy temperaturach –40°C do 40°C . W wyższych lub niższych nie jest on zalecany. Stanowi on duże niebezpieczeństwo, w przypadku wystąpienia ew. pożaru, podczas którego wyzwalają się z niego szkodliwe dla zdrowia substancje: tlenek węgla, wolny styren, oligomery styrenu, benzaldehyd oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Nie każdy wie, że prawie 80 procent wszystkich ofiar ginie, przez trujące gazy, które znajdują się w dymie, a nie w wyniku doznanych obrażeń i poparzeń.

Wełny drzewne

Wełny drzewne są materiałem pochodzenia naturalnego, który jest często wykorzystywany do izolacji pomieszczeń. Odznaczają się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła, bardzo dużą zdolność do tłumienia dźwięków uderzeniowych i powietrznych, a także dobrą paroprzepuszczalnością.

Wełna owcza

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się wełna owcza, która dodatkowo filtruje powietrze i poprawia jego jakość w pomieszczeniach, lecz równocześnie wiąże formaldehydy. Niestety mimo, tego, że materiał ten ma naturalną zdolność do absorbowania wilgoci  i oddawania jej, gdy jest sucho, to też podatny jest na działanie wielu owadów, w tym moli. Niemniej jednak, aby temu zapobiec, na rynku pojawiły się alternatywne rozwiązania, które mają zwiększyć odporność wełny owczej na działanie szkodników.

Grzybnia, jako sposób na termomodernizację budynku

Rozwiązanie to nie jest wprawdzie jeszcze dostępne w Polsce, ale z pewnością w innych krajach, zyskuje wielu zwolenników. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wśród których wymienia się m.in. brak syntetycznych związków na bazie żywic. Jest to o tyle istotne, że w razie ewentualnego pożaru, nie wytwarzają toksycznego dymu. Dodatkowo, jak zapewnia producent, produkt ten ma ujemną emisję dwutlenku węgla, ponieważ do jej produkcji używa się odpadów rolniczych. Ponadto jest trwały i bardzo wydajny, a swoje właściwości izolacyjne utrzymuje nieprzerwanie przez cały okres użytkowania.

Niezależnie od tego, jaką metodę ocieplenia budynku wybierzemy, pamiętajmy, by przede wszystkim była ona bezpieczna dla naszego zdrowia.