Recykling ubrań, czyli dlaczego jest tak ważny?
Produkcja ubrań pochłania ogromne ilości wody, a my kupujemy ich coraz więcej. Są łatwo dostępne, a do tego relatywnie tanie, dlatego tak trudno nam odmówić sobie kolejnej bluzki czy nowych spodni. Prawda jest jednak taka, że do produkcji jednej pary jeansów potrzeba aż 10 tys. litrów wody. Dlaczego warto kupować mniej ubrań, a jak już je nabywamy, to te zbędne poddawać recyklingowi? Dla naszego portfela i środowiska.
Czy ubrania nadają się do recyklingu?
Mogłoby się wydawać, że ubrania nie nadają się do recyklingu. Jak spojrzymy na metki, zazwyczaj są one wytworzone z różnych rodzajów materiałów. Najpopularniejsze z nich to bawełna, jedwab, wełna, len, włókna konopi i bambus. Same jeansy w swoim składzie mają np. 98-97% bawełny, 2-3% elastanu. Czy więc nadają się one do recyklingu? Oczywiście, że tak. Zobaczcie, czym jest recykling ubrań?
Czym jest recykling ubrań?
Recykling ubrań i tekstyliów to nic innego jak poddawanie odzieży, która nadaje się jeszcze do użytkowania przeróbce. Odzyskuje się z nich czyściwo lub też są one przetwarzane na surowce wtórne. Odzież wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów może z kolei posłużyć do produkcji nowych tkanin na nowe ubrania. Ich recykling to więc nic innego, jak nadawanie im nowego życia.
Przemysł tekstylny jest, obok branży paliwowej, największym trucicielem planety. Nowe ubrania, zniszczone itp. zapełniają wysypiska. Szacuje się nawet, że każdego roku na całym świecie powstaje ok. 92 miliony ton odpadów tekstylnych, przy czym oczekuje się, że liczba ta może wzrosnąć do 134 milionów ton do 2030 roku. A przecież wiele z nich można wykorzystać ponownie, albo też nadać im drugie życie i używać w innym celu.
Recykling odpadów tekstylnych i ubrań jest możliwy zarówno w przypadku materiałów syntetycznych takich jak: poliester, poliamid, jak i naturalnych, które są najbardziej pożądane tj. len, wełna itp.
Co można zrobić ze zużytych ubrań?
Ze zużytych materiałów można tworzyć włókna, które stanowią postawę dla wytworzenia przędzy. Z niej z kolei powstaje gotowa tkanina. A co możemy zrobić ze zużytych ubrań w domu? Możemy im dać nowe życie. W jaki sposób? Bawełniane podkoszulki mogą nam posłużyć jako ściereczki do podłogi, czy też ubranka dla lalek dla dzieci. Za małe lub za duże ubrania również możemy przerobić i używać ich jeszcze przez kilka lat.
Jak zmniejszyć ilość używanych ubrań?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Podejmujmy mądre decyzje zakupowe, z korzyścią dla naszego portfela i środowiska:
- Wybierajmy ubrania z wysokiej jakości materiałów, najlepiej naturalnych.
- Stwórzmy uniwersalne zestawy, które będą pasować na każdą okazję. Zastanów się, czy jesteś w tanie stworzyć co najmniej 3-4 outfity z danym elementem.
- Kupuj wyłącznie wygodne ubrania, w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Jeżeli planujesz schudnąć, na ewentualne zakupy wybierz się po zakończeniu diety.
- Nie ulegajmy promocją. Zastanówmy się, czy kolejny t-shirt za 5 zł. jest nam naprawdę potrzebny. Pamiętajmy, 10 takich koszulek to już koszt 50 zł., które możemy przeznaczyć na coś zupełnie innego.
- Za małe lub niepotrzebne ubrania, oddawaj potrzebującym.
Recykling ubrań to drobny, acz niezwykle ważny wkład w ochronę środowiska. Zanim więc zdecydujesz się na zakupy, zadaj sobie pytanie, czy mogę zobaczyć siebie noszącą daną rzecz chociażby 30 razy. Jeżeli odpowiedź jest przecząca, nie kupuj jej.