Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czy oczyszczacz powietrza powinien działać cały czas?

Często zadajecie nam pytania o zastosowanie oczyszczaczy powietrza, dlatego chcąc rozwiać niektóre z Waszych wątpliwości postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań dotyczących praktycznego ich wykorzystania. Dziś odpowiemy na pytanie, czy oczyszczacz powietrza powinien działać cały czas?

O czym należy pamiętać kupując oczyszczacz powietrza do domu?

Jeżeli jesteście już w posiadaniu oczyszczacza powietrza, lub zamierzacie go kupić, warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jakie on posiada. Wiele pisaliśmy o tym, jak dobrać oczyszczacz powietrza do domu, mieszkania, przedszkola itp., tym razem jednak chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną ich funkcję. Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone zostały w specjalny czujnik, który na bieżąco analizuje stan powietrza w pomieszczeniu, w którym jest on używany. Jest to wbrew pozorom bardzo przydatna funkcja, która niejako za nas decyduje o mocy z jaką będzie oczyszczane powietrze. Intensywność filtracji będzie więc różna w zależności od pory dnia, roku itp. Tak więc, jeżeli urządzenie będzie działać w trybie automatycznym będzie na bieżąco analizować poziom zanieczyszczeń. Nie musimy, co chwila sprawdzać stanu jakości powietrza w otoczeniu i ustawiać samodzielnie mocy działania urządzenia, ponieważ oczyszczacz powietrza zrobi to za nas.

Czy oczyszczacz powietrza powinien działać całą dobę?

Mając powyższe uwagi na względzie należy pamiętać, że aby utrzymać dobrą jakość powietrza w otoczeniu, nasz oczyszczacz powietrza powinien pracować non stop. Jeżeli jednak zakupimy urządzenie, które automatycznie będzie analizować poziom zanieczyszczeń może się okazać, że niekiedy w ogóle nie będzie on pracować, ponieważ jakość powietrza będzie dobra i czujniki automatycznie wyłączą urządzenie.

Czy wyłączać oczyszczacz, gdy nikogo nie ma w domu?

Jeżeli nasza nieobecność w domu wynika wyłącznie z konieczności udania się do pracy, warto zostawić włączony oczyszczacz powietrza nawet na minimum. Pamiętajmy bowiem, że smog oddziałuje również na nasz nastrój, dlatego po przyjściu do domu z założenia chcemy odpocząć po ciężkim dniu. Oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze poprawia nasze samopoczucie, a to z kolei wpływa na regenerację organizmu i zdrowy sen.

W przypadku, gdy nasza nieobecność w domu będzie dłuższa niż kilka dni, wówczas można wyłączyć oczyszczacz. Jeżeli zakupiliście urządzenie z funkcją WI-FI zalecamy jego włączenie na 4h przed powrotem do domu.

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu, gdy działa non stop?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wymiana filtra powinna być przeprowadzana regularnie. Producenci zazwyczaj rekomendują, by min. co dwa lata kupować nowe filtry. Jeżeli nie posiadają Państwo oczyszczacza ze wskaźnikiem zużycia filtra warto co jakiś czas np. raz w miesiącu zajrzeć i sprawdzić ich stan. Pamiętając, jak wygląda nowy filtr do oczyszczacza, jesteście Państwo sami w stanie ocenić, czy jest on już na tyle brudny i zużyty, że warto go wymienić. Niekiedy wystarczy delikatnie go odkurzyć, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że oryginalne filtry do oczyszczaczy są drogie i nie każdego na nie stać. Ich cena wynosi zazwyczaj ok. 10-15% wartości samego urządzenia. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by jakość powietrza w naszym otoczeniu była dobra rekomendujemy zamienniki filtrów, które niejednokrotnie są nawet 50-70% tańsze niż oryginały, a różnią się wyłącznie ceną.

Może się okazać, że mieszkając w bardzo zanieczyszczonym mieście zmuszeni będziemy do wymiany filtrów nawet dwa razy w roku, co jak pokazują użytkownicy oczyszczaczy na swoich mediach społecznościowych jest bardzo możliwe, dlatego koszt zakupu oryginałów może odbić się znacząco na domowym budżecie. Kupując zamienniki filtrów, zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na np. weekend z rodziną w górach.

Kupujmy mądrze zarówno oczyszczacz, jak i filtry, bo tam gdzie się da warto oszczędzać.