Zmiany klimatyczne groźne dla zwierząt, szczególnie kotów
16 lutego obchodzimy światowy dzień kota. Ich właściciele, często traktują je jak równoprawnych członków rodziny, w związku z czym chcą dla nich wszystkiego co najlepsze. Nie każdy jednak wie, że zmiany klimatu, ekstremalne upały czy powodzie mogą być dla nich szczególnie groźne. Kryzys klimatyczny, który ludzie odczuwają w mniej lub bardziej, dotyka również naszych czworonożnych przyjaciół.
Wpływ globalnego ocieplenia na zwierzęta
Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy wszyscy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy dorośli czy nadal pozostajemy dziećmi. Na naszych oczach dzieją się rzeczy, o których nie pomyślelibyśmy jeszcze kilka lat temu. Powodzie, pożary, a ostatnimi dniami również silny wiatr, który w niektórych miejscach przerodził się w tornado – to tylko niektóre ze zmian, które dotykają nas wszystkich, również i zwierząt.
Wyniki przeprowadzonego badania na małych zwierzętach, pozyskane z klinik weterynaryjnych, które uczestniczyły w sieci Small Animal Veterinary Surveillance Network, pokazują, z jakimi chorobami i przypadłościami muszą mierzyć się małe zwierzęta, w tym koty. Te ostatnie, szczególnie narażone są na wszelkiego rodzaju udary cieplne, które objawiają się m.in.:
- nieprawidłowym oddychaniem,
- sennością,
- trudnością z zachowaniem równowagi,
- problemami żołądkowymi (biegunką).
“Istnieje błędne przekonanie, że udar cieplny u zwierząt domowych odnosi się tylko do psów w nagrzanych samochodach i musimy zrobić więcej, aby podnieść świadomość czynników ryzyka nie tylko dla psów, ale także dla innych zwierząt domowych” – mówiła Anne Carter z Nottingham Trent University.
Koty też mają alergie
Niestety upały to nie jedyny problem naszych kocich przyjaciół. Równie często dokuczają im alergie, które ostatnio są szczególnie dla nich groźne, tym bardziej, że sezon wegetacyjny wydłużył się o ponad 80 proc.
Dłuższy sezon wegetacyjny sprawia, że w powietrzu dłużej utrzymują się zwiększone ilości pyłków, które dają się we znaki także ludziom. W takiej sytuacji niezwykle pomocne pozostają oczyszczacze powietrza, które niwelują zwiększoną ilość pyłków i innych zanieczyszczeń przyczyniając się do tego, że objawy alergii stają się mniej dotkliwe.
Pchły i kleszcze
Dłuższy sezon wegetacyjny prowadzi także do tego, że koty są bardziej narażone na pchły i kleszcze przez dłuższy okres. Co więcej, mogą być nosicielami tych drugich. Co więcej, w rejonach, w których w ostatnich latach zanotowano cieplejsze zimy zaobserwowano również wzrost populacji kleszczy i znaczny wzrost zachorowań na boreliozę.
Jak pomóc kotu przetrwać zmiany klimatyczne?
Jeżeli chcemy naszemu czworonożnemu przyjacielowi przetwać zmiany klimatyczne warto wychodzić z nim na spacery we wczesnych godzinach porannych lub też wieczornym, kiedy słońce jest niżej i jest nieco chłodniej. Warto również zastosować w domu oczyszczacz powietrza, który nie tylko pomoże zwalczyć objawy alergii u zwierząt, lecz również poprawi nasz komfort i samopoczucie. Pamiętaj również, aby Twój kot miał całodobowy dostęp o czystej i świeżej wody.