Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jaki oczyszczacz powietrza do przedszkola i szkoły wybrać?

Troska o jakość powietrza nie kończy się tylko w domu. Coraz więcej instytucji i placówek oświaty dąży do tego, aby zapewnić najmłodszym czyste powietrze w miejscu nauki. Eliminacja zanieczyszczeń, pyłów zawieszonych, roztoczy oraz bakterii stała się możliwa dzięki temu, że zakupiono oczyszczacze powietrza do tego typu placówek. Jaki oczyszczacz powietrza dla dzieci w przedszkolu i szkole wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza.

Smog w Polsce

Poziom smogu w Polsce jest coraz większy. Coraz częściej w mediach można usłyszeć o zapowiadanych alarmach smogowych. Skutkuje to większą świadomością rodziców, którzy zaniepokojeni jego wpływem na zdrowie swoich pociech nieustannie dążą do poprawy jakości powietrza.

Obecnie, jakość powietrza w Polsce jest najgorsza spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też podejmowane są liczne inicjatywy, które mają za zadanie przeciwdziałać zjawisku smogu. Zanieczyszczone powietrze jest największym polskim problemem cywilizacyjnym i walka z nim musi być „absolutnym priorytetem” – podkreśla Najwyższa Izba Kontroli.

Zanieczyszczone powietrze jest bardziej niebezpieczne dla najmłodszych, a to z kolei skutkuje zwiększonym u nich ryzykiem wystąpienia alergii. Nie sprzyja też nauce, zabawie i odpoczynkowi, a układ odpornościowy ulega obniżeniu. Mieszanina zanieczyszczeń, którą oddychamy i my i nasze pociechy szkodzi nie tylko płucom. Lista powikłań i chorób, która bierze się z tego, że poziom smogu jest coraz wyższy również jest długa.

Nie ulega wątpliwości, że rodzice są coraz bardziej świadomi, jak zjawisko smogu wpływa na ich dzieci. Widać to, chociażby o rosnącej liczbie sprzedanych i dostępnych w sklepach domowych stacjach monitorujących pogodę. Ci sami rodzice też znacznie częściej monitorują sami jakość powietrza w swoich domach a także stężenie pyłów zawieszonych.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do przedszkola i szkoły?

Z roku na rok rośnie liczba sprzedawanych oczyszczaczy powietrza. Dostępne są one już niemal praktycznie wszędzie, od specjalistycznych sklepów dostarczających wyłącznie oczyszczacze, po wielkie hipermarkety i małe osiedlowe sklepiki. W przestrzeni miejskiej również jest ich coraz więcej. Stosujemy je więc nie tylko w domu, ale także w szkole, przedszkolu, czy biurach. Jaki jednak oczyszczacz powietrza kupić do przedszkola i szkoły, aby spełnił swoje funkcje?

Filtr do oczyszczacza powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza należy mieć na uwadze fakt, że sercem każdego oczyszczacza jest jego filtr. Możemy kupić najzwyklejszy model dostępny w sklepie, ale po czasie okaże się, że nie spełnia on swojej funkcji, lub funkcji, którą my chcielibyśmy, aby spełniał. Najskuteczniejsze są te oczyszczacze, w których zastosowano filtr Hepa bądź też filtr węglowy, bądź filtr zintegrowany 2 w 1 .

Filtr Hepa odpowiada za pochłanianie zanieczyszczeń mechanicznych o rozmiarze 0,3 µm. Ma on szerokie zastosowanie, aczkolwiek głównie umożliwia usuwanie bakterii, wirusów, zanieczyszczeń, alergenów, przykrych zapachów i kurzu.  Z kolei filtr węglowy do oczyszczacza powietrza ma za zadanie usuwanie szkodliwych, organicznych zanieczyszczeń gazowych, z którymi filtr Hepa sobie nie radzi. Do zanieczyszczeń tych zalicza się:

  • Lotne związki organiczne,
  • Odory.

Wielkość pomieszczenia

Kupując oczyszczacz powietrza do przedszkola czy szkoły należy pamiętać, że występują tam inne warunki wentylacyjne aniżeli w domu, dlatego też w takich pomieszczeniach utrzymanie dobrej jakości powietrza wymaga zastosowania oczyszczacza o dużo większej wydajności.

Standardowo w domach stosuje się oczyszczacze powietrza o wydajności 80 m³/h do 10 m².

Parametry akustyczne

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami urządzenia, które wykorzystywane są w żłobkach i przedszkolach nie powinny emitować dźwięków głośniejszych niż 35 dB. W przypadku szkół te same przepisy są już miej restrykcyjne.

Tak więc maksymalna głośność oczyszczacza może wynosić:

  • 35 dB dla przedszkoli i żłobków,
  • 40 dB dla szkół.

Czy oczyszczacze powietrza są bezpieczne dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, pod warunkiem, że oczyszczacz będzie znajdował się w miejscu niedostępnym dla dzieci, lub na odpowiedniej wysokości. Dodatkowo na potrzeby placówek szkolnych i zwykłych użytkowników wprowadzono blokadę, która uniemożliwia zmianę dotychczasowych ustawień.

Decyzja o zakupie oczyszczacza powietrza do szkoły i przedszkola to ZDECYDOWANIE DOBRY WYBÓR.