Prawidłowa wilgotność powietrza, czyli kilka słów jak działa nawilżacz powietrza?

Napisany przez w
Prawidłowa wilgotność powietrza, czyli kilka słów jak działa nawilżacz powietrza?

Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu jest bardzo istotna, z punktu widzenia naszego dobrego samopoczucia. Zależy ona głównie od temperatury. Tak więc im jest ona niższa tym wilgotność jest mniejsza. Zimą zbyt suche powietrze w domu stanowi nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia. Jak więc nawilżyć powietrze w domu i czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Prawidłowa wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w domu ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Prawdą jest również, że jej zmiany odczuwają również elementy wyposażenia naszego mieszkania. Jej nieprawidłowe stężenie może prowadzić np. do odklejania się oklein z mebli.

Pamiętajmy!

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić od 30 do 65 proc . Człowiek najlepiej funkcjonuje, gdy wilgotność powietrza wynosi 40-60 proc., przy optymalnej temperaturze mieszkania 20-22 stopnie.

Skutki suchego powietrza, czyli co się dzieje, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40%

Zimą, gdy kaloryfery są włączone, najczęściej w pomieszczeniach odczuwamy skutki suchego powietrza. Co dzieje się z naszym organizmem, gdy powietrze jest zbyt suche?

  • trudności w oddychaniu,
  • drapanie w gardle,
  • karar,
  • kaszel,
  • wysuszenie śluzówki nosa,
  • wysuszenie śluzówki oka,
  • większa podatność na infekcje.

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu ma również wpływ na elementy wyposażenia, szczególnie tego, które ma zdolność absorbowania lub oddawania wilgoci, np. drewno, owoce itp. W przypadku zbyt suchego powietrza mogą one ulec zniszczeniu w postaci kruszenia się, rozrywania lub pękania.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Jeżeli chcemy sprawdzić, jaka jest wilgotność powietrza w mieszkaniu wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne urządzenia elektroniczne do pomiaru wilgotności i temperatury tzw.:  wilgotnościomierz. Takie urządzenia można kupić niemal w każdym sklepie z artykułami budowlanymi.

Co zrobić gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche?

Aby zmienić wilgotność powietrza w mieszkaniu przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej jego wentylacji.

Suszenie prania na kaloryferze

Wilgotność powietrza w mieszkaniu można zmienić poprzez suszenie mokrego prania, lub pozostawienie w jego pobliżu pojemnika z wodą. Jest to rozwiązanie dość skuteczne, aczkolwiek niekiedy można narazić nas na nieprzyjemne niespodzianki, w postaci plam wody na podłodze.

Zadbaj o odpowiednią ilość roślin

Poziom wilgotności w mieszkaniu poprawiają także kwiaty cięte, które umieszczane są w dużych wazonach, bądź też akwaria z okrytą taflą wodną.

Nawilżacz powietrza z odpowiednim filtrem

Zawartość pary wodnej w zbyt suchym pomieszczeniu można zmienić stosując także nawilżacz powietrza. Na rynku dostępne są różne produkty, które dodatkowo mogą służyć jako efektywna dekoracja. Skutecznie wyrównują one poziom wilgoci w dom, a dodatkowo mogą oczyszczać powietrze z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, że nawilżacz powietrza należy czyścić, a także wymieniać filtr nawilżacza. Ponadto zaleca się, aby filtr nawilżacza odkamieniać co najmniej raz w miesiącu – poprzez zanurzenie go w preparacie odkamieniającym lub powszechnie dostępnym kwasku cytrynowym.

Filtry do nawilżaczy powietrza nie są drogie, dlatego warto je również regularnie wymieniać, by jakość powietrza była jak najlepsza.