Jak usunąć zapachy zwierząt domowych?
Jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń jakie spotykają nas w życiu to posiadanie zwierzęcia w domu. Pupile dają nam dużo radości i miłości, uczą odpowiedzialności, wrażliwości i akceptacji, lecz niestety mogą również przysporzyć sporo niedogodności, takich jak na przykład zniszczone meble, wszechobecna sierść czy nieprzyjemne zapachy.
Jak usunąć zapachy domowych zwierząt?
Kochasz swoje zwierzę, traktujesz go jak członka swojej rodziny, ale jednocześnie chcesz się cieszyć czystym i świeżym powietrzem w swoim domu, najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie problemu u źródła powstawania, ale nie zawsze jest to proste.
Dlatego najlepszym i skutecznym sposobem aby usunąć z powietrza nieprzyjemne zapachy jest zastosowanie oczyszczacza powietrza ze specjalnymi do niego filtrami.
Ogólne przyczyny zapachów od zwierząt domowych:
- Silnie pachnące wydzieliny z gruczołów łojowych.
- Oznaczanie terenu moczem.
- Infekcje skóry.
- Nietrzymanie moczu.
- Nieświeży oddech.
- Zabrudzone chodniki i dywany.
- Nadmiar żywności ulegający rozkładowi.
- Brudna kuweta, klatka, zbiornik.
- Problemy trawienne.
Na większość zapachów od zwierzaków domowych mamy wpływ, kontrolując ich wydzielanie, sukcesywnie je usuwając.
Zapachy psów:
Psy zdecydowanie mogą częściej wydzielać nieprzyjemny zapach jeżeli nie są kąpane, zwłaszcza jeżeli dużo czasu spędzają na zewnątrz. Dlatego zaleca się w miarę możliwości regularnie kąpać psa, co pomoże w utrzymaniu jego zdrowej sierści i skóry. Również czyszczenie pościeli i legowiska może poprawić jakość powietrza w domu.
W przypadku załatwienia się psa na dywan, należy niezwłocznie miejsce oczyścić specjalnym płynem do usuwania zapachów zwierzęcych, lub aktywnym środkiem do czyszczenia dywanów.
Śmierdzące futro, czy nieświeży oddech może być także objawem choroby u psa, dlatego warto się wtedy udać z pupilem do weterynarza.
Zapachy kotów:
Głównym źródłem nieprzyjemnego zapachu od kota jest kuweta, dlatego zaleca się ją sprzątać jak najczęściej. Obecnie na rynku są dostępne specjalne żwirki zbrylające, które w pewnym stopniu pochłaniają przykre zapachy, przy czym wiele żwirków generuje także pył, który dla powietrza jest również niepożądany. Koty z natury są czystymi zwierzętami i nie ma potrzeby ich kąpać, aczkolwiek warto sprzątać posłanie i wszelkie legowiska od pozostającej na nich sierści.
Podobnie jak u psów, mogą się zdarzyć problemy fizjologiczne, dlatego wszelkie niekontrolowane odchody należy niezwłocznie usuwać, a miejsca zabrudzone odpowiednio czyścić.
Zapachy małych ssaków (myszy, szczury, świnki morskie, króliki, fretki):
Dla małych pupili zwykle trzeba zapewnić klatkę, przez którą przedostają się wszelkie zapachy. Dlatego ważne jest, aby często sprzątać ściółkę (wiórki), przynajmniej raz w tygodniu.
Małe ssaki mają gruczoły zapachowe, aczkolwiek nie zaleca się ich kąpać, gdyż może to spowodować nadprodukcję naturalnych wydzielin.
Każde niepokojące zapachy mogą być objawem choroby, dlatego warto wtedy skonsultować się z weterynarzem.
Zapachy gadów i płazów (jaszczurki, węże i żółwie):
Klatki i zbiorniki należy utrzymywać w czystości, a wodę dla płazów regularnie wymieniać.
Zapachy ryb:
Właściwie pracujące akwarium, praktycznie powinno być bezwonne. Nieprzyjemne zapachy z akwarium mogą być spowodowane nieświeżą wodą, martwymi rybami, roślinami lub niezjedzonym jedzeniem.
Dlatego trzeba o akwarium regularnie dbać, kontrolować jakość wody, czystość filtra, kondycję roślin, stan zdrowia ryb i uważać, aby ich nie przekarmić.
Co można jeszcze zrobić?
Wszelkie zapachy pochodzące od zwierzaka przybierają formę lotnych związków organicznych (LZO). Są to zanieczyszczenia gazowe, zbudowane z bardzo małych cząsteczek. Jeżeli konwencjonalne czyszczenie nie rozwiązało problemu, wykluczone są problemy zdrowotne, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczacza powietrza z kompletem filtrów takich jak filtr HEPA i filtr węglowy.
Filtr HEPA składa się z włókna szklanego i skutecznie zatrzyma zarówno sierść i wszelkie pyłki z powietrza, a filtr węglowy w postaci plastra miodu zaadsorbuje wszelkie, nieprzyjemne zwierzęce zapachy.
Efektem końcowym będzie świeże i czyste powietrze, które z pewnością docenią nie tylko domownicy, ale także oddane i bezbronne zwierzęta domowe.