Dlaczego świąteczna choinka może być problemem?
Choinki od wielu lat są nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Ich piękne ozdobienie, migoczące światła i magiczny charakter z pewnością wprowadzają w świąteczny nastrój. Wielu z nas, w tym wyjątkowym czasie, wybiera prawdziwą, żywą choinkę, gdyż wypełnia zapachem cały dom, nadając mu niezwykły klimat.
Ale czy choinka może mieć negatywny wpływ na jakość powietrza w naszym domu? Jaką choinkę wybrać, żywą czy sztuczną? Czy decydując się na żywą choinkę chronimy środowisko? Na te
i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.
Dlaczego świąteczna choinka może być problemem?
To nie prawda, że kupując żywą choinkę niszczymy las. Świąteczne choinki rosną przeważnie na specjalnych plantacjach, pod liniami wysokiego napięcia, lub na polach choinkowych założonych specjalnie po to, by choinki sadzić i ścinać po kilku latach, a w ich miejsce sadzić nowe. Po świętach żywą choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu, lub wyrzucić, ponieważ drzewko szybko się rozłoży. Natomiast jeżeli drzewko było w doniczce można je wsadzić do ogrodu.
W większości przypadków przed świętami drzewa są cięte, belowane i pakowane do ciężarówek, aby dostarczyć je do sprzedawcy w pobliżu domów.
Niestety często po drodze wilgoć i ciasne wiązanie drzew sprzyja rozwojowi pleśni. W wielu przypadkach, gdy drzewo jest już w domu, zaczyna się na nim rozmnażać pleśń, która może wywołać reakcję alergiczną u osób mających z nią kontakt, taką jak:
– katar, kaszel, kichanie, świszczący oddech, swędzenie, łuszczenie się skóry, zatkany nos, czerwone, swędzące lub łzawiące oczy.
Tempo rozwoju pleśni
Przeprowadzono badania polegające na pomiarze liczby pleśni w pomieszczeniu, w którym znajdowała się choinka. Przez pierwsze trzy dni, gdy drzewko znajdowało się w pomieszczeniu liczba zarodników pleśni pozostawała na poziomie około 800 zarodników na metr sześcienny. Jednakże, od czwartego dnia liczba zarodników zaczęła rosnąć i w ciągu dwóch tygodni osiągnęła wartość 5000 zarodników na metr sześcienny.
Dodatkowo naukowcy zbadali 23 próbki kory i igieł sosnowych, w których odkryli 53 różne rodzaje pleśni. Wśród nich to między innymi:
- Aspergillus – szczególnie niebezpieczna dla osób ze słabym układem odpornościowym,
- Penicylium – wytwarza się z niej penicylinę i powoduje u niektórych osób reakcje alergiczne,
- Cladosporium – powszechna pleśń, która może powodować infekcje skóry i objawy alergiczne.
Pomimo, że nie ma określonych dopuszczalnych poziomów zarodników pleśni w pomieszczeniach, to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że ich ilość w pomieszczeniach większa niż 500 zarodników na metr sześcienny jest niedopuszczalna. Dlatego w przypadku, kiedy w domu są osoby o zwiększonej alergii warto się zastanowić nad żywym drzewkiem podczas świąt, a jeśli nie ma innej możliwości to nie powinno być w domu dłużej niż kilka dni.
Ponadto drzewka świąteczne mogą przenosić do domu różnego rodzaju pyłki, na przykład trawy czy ambrozji, które wiosną przyklejają się do żywicy choinki, a podczas jej wysychania w warunkach domowych, uwalniane są do powietrza, powodując trudności w oddychaniu.
Jak uniknąć problemów ze świąteczną choinką?
Nie wyobrażasz sobie Świat Bożego Narodzenia bez żywej choinki pachnącej lasem?
Nie przejmuj się!
Jest kilka prostych sposobów, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że choinka będzie szkodziła Tobie i Twoim najbliższym:
- Oczyść i wytrzyj dokładnie pień drzewka wodą i wybielaczem, zanim wprowadzisz je do domu.
- Użyj dmuchawy do liści, aby usunąć jak najwięcej ziaren pyłu, zanim umieścisz drzewko
w pomieszczeniu. - Pozbądź się drzewka wcześniej, najlepiej zaraz po świętach, gdyż zarodników pleśni jest coraz więcej z każdym dniem.
- Postaraj się kupić drzewko tak, aby uniknąć warunków przechowywania i transportu sprzyjające rozwojowi pleśni, na przykład bezpośrednio na plantacji,
- Użyj wysokowydajnego oczyszczacza powietrza wraz z odpowiednimi filtrami, w tym samym pomieszczeniu co znajduje się drzewko.
Ostatecznie można jeszcze wybrać choinkę sztuczną, aczkolwiek nie są one ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna,
a recykling niemożliwy. Dodatkowo plastikowa choinka (PCV + metal) będzie się rozkładać co najmniej 400 lat.
W związku z powyższym jeśli zależy Ci na żywym drzewku podczas Świąt Bożego Narodzenia, jesteś proekologiczny, a nadto chcesz się cieszyć zdrowym i czystym powietrzem we własnym domu, zainwestuj w profesjonalny oczyszczacz powietrza wiodących marek na rynku, takich jak Sharp, czy Philips, który pochłania wszelkie pyłki i zarodniki pleśni poprzez wbudowany wewnątrz system filtracyjny.