Świat jest piękny, czyli jak smog niszczy nasze środowisko
Napisany przez Magdalenaw Bez kategorii
Himalaje widoczne po raz pierwszy od 30 lat
Zanieczyszczone powietrze niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale także środowisko w którym żyjemy. Smog nie tylko hamuje wzrost roślin ale może powodować znaczne szkody w uprawach i lasach. Zielone płuca świata, robią się szare i ponure.
Smog a środowisko i zwierzęta
Smog niekorzystnie wpływa na wszystkie żywe organizmy i środowisko. Negatywne skutki jego działania odczuwają zarówno rośliny, jak i zwierzęta, które odczuwają podobne skutki jak człowiek. Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze wpływa na warstwę ozonu. Zaburzona zostaje fotosynteza. Powstają kwaśne deszcze, które znacząco uszkadzają liście i igły roślin, a także … budynków. Szacuje się, że około 300 tysięcy hektarów drzewostanu w wyższych partiach górskich to MARTWY LAS.
Ekosystemy morskie mogą doświadczać wysokich temperatur i narażenia na promieniowanie UVB, co z kolei przekłada się na zmniejszoną przeżywalność fitoplanktonu. Odczuwają to ryby, krewetki, płazy i inne zwierzęta morskie, a to oczywiście przełoży się na ich wyższe ceny w sklepach.
O tym, że rośliny są naturalnymi filtratorami pisaliśmy w innym artykule. Warto jednak podkreślić, że nawet one nie są w stanie poradzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. Smog hamuje wzrost roślin, co przekłada się znacząco na szkody w uprawach i lasach. Słabsze zbiory, podobnie jak w przypadku ryb, będą powodować wzrost cen żywności w sklepach.
Jak wspomnieliśmy wyżej, zwierzęta są narażone na działanie smogu podobnie jak ludzie. Wpływa on negatywnie na ich układ oddechowy, a także mięśnie. Zęby narażone są na wypadanie, a kości stają się słabsze.
Koronawirus, smog i gospodarka
Spowolnienie gospodarki, związane ze wstrzymaniem produkcji i zamknięciem na czas pandemii wielu zakładów przemysłowych sprawiło, że w wielu rejonach świata zmniejszył się poziom zanieczyszczeń powietrza. Taka sytuacja ma miejsce np. w Indiach, gdzie po zamknięciu gospodarki Himalaje zaczęły być widoczne po raz pierwszy od 30 lat z odległości ok. 200 km. Sytuacja ta pokazuje wyraźnie, jak negatywne konsekwencje dla środowiska niesie ze sobą smog, tym bardziej, że jak wynika z danych światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w samych tylko Indiach z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniami powietrza zmarło w roku 2012 ok. 1,5 MLN LUDZI. Dla porównania, liczba osób, które zmarły z powodu epidemii to nieco ponad 160 osób, a 5 tys. jest zakażonych.
Smog w Polsce w dobie pandemii
Niestety, w Polsce poziom smogu w czasach pandemii rośnie, szczególnie w nocy. Dla porównania w innych krajach możemy obserwować tendencję zniżkową. W związku z powyższym można wysnuć wniosek, że za wysokie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju w istotnym stopniu odpowiadają wszyscy Ci, którzy mają i używają starych piecy węglowych. Potrzebujemy nie tylko skutecznych rozwiązań w walce z koronawirusem, ale również wsparcia w zakresie wymiany pieców oraz likwidacji zanieczyszczeń powietrza.