Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
czyste powietrze

Świat jest piękny, czyli jak smog niszczy nasze środowisko

Himalaje widoczne po raz pierwszy od 30 lat

Zanieczyszczone powietrze niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale także środowisko w którym żyjemy. Smog nie tylko hamuje wzrost roślin ale może powodować znaczne szkody w uprawach i lasach. Zielone płuca świata, robią się szare i ponure.

Smog a środowisko i zwierzęta

Smog niekorzystnie wpływa na wszystkie żywe organizmy i środowisko. Negatywne skutki jego działania odczuwają zarówno rośliny, jak i zwierzęta, które odczuwają podobne skutki jak człowiek. Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze wpływa na warstwę ozonu. Zaburzona zostaje fotosynteza. Powstają kwaśne deszcze, które znacząco uszkadzają liście i igły roślin, a także … budynków. Szacuje się, że około 300 tysięcy hektarów drzewostanu w wyższych partiach górskich to MARTWY LAS.

Ekosystemy morskie mogą doświadczać wysokich temperatur i narażenia na promieniowanie UVB, co z kolei przekłada się na zmniejszoną przeżywalność fitoplanktonu. Odczuwają to ryby, krewetki, płazy i inne zwierzęta morskie, a to oczywiście przełoży się na ich wyższe ceny w sklepach.

O tym, że rośliny są naturalnymi filtratorami pisaliśmy w innym artykule. Warto jednak podkreślić, że nawet one nie są w stanie poradzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. Smog hamuje wzrost roślin, co przekłada się znacząco na szkody w uprawach i lasach. Słabsze zbiory, podobnie jak w przypadku ryb, będą powodować wzrost cen żywności w sklepach.

Jak wspomnieliśmy wyżej, zwierzęta są narażone na działanie smogu podobnie jak ludzie. Wpływa on negatywnie na ich układ oddechowy, a także mięśnie. Zęby narażone są na wypadanie, a kości stają się słabsze.

Koronawirus, smog i gospodarka

Spowolnienie gospodarki, związane ze wstrzymaniem produkcji i zamknięciem na czas pandemii wielu zakładów przemysłowych sprawiło, że w wielu rejonach świata zmniejszył się poziom zanieczyszczeń powietrza. Taka sytuacja ma miejsce np. w Indiach, gdzie po zamknięciu gospodarki Himalaje zaczęły być widoczne po raz pierwszy od 30 lat z odległości ok. 200 km. Sytuacja ta pokazuje wyraźnie, jak negatywne konsekwencje dla środowiska niesie ze sobą smog, tym bardziej, że jak wynika z danych światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w samych tylko Indiach z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniami powietrza zmarło w roku 2012 ok. 1,5 MLN LUDZI. Dla porównania, liczba osób, które zmarły z powodu epidemii to nieco ponad 160 osób, a 5 tys. jest zakażonych.

Smog w Polsce w dobie pandemii

Niestety, w Polsce poziom smogu w czasach pandemii rośnie, szczególnie w nocy. Dla porównania w innych krajach możemy obserwować tendencję zniżkową. W związku z powyższym można wysnuć wniosek, że za wysokie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju w istotnym stopniu odpowiadają wszyscy Ci, którzy mają i używają starych piecy węglowych. Potrzebujemy nie tylko skutecznych rozwiązań w walce z koronawirusem, ale również wsparcia w zakresie wymiany pieców oraz likwidacji zanieczyszczeń powietrza.