Dlaczego należy wymieniać filtr na nowy?
Jeżeli masz w domu oczyszczacz powietrza, który sprawia, że domownicy mogą oddychać „pełną piersią” to znaczy, że inwestycja okazała się doskonałą decyzją. Przy czym warto wiedzieć, że gwarancja niezmiennie świeżego i bezpiecznego powietrza, bez pyłków, alergenów i przykrego zapachu jest uwarunkowana częstotliwością wymiany filtrów na nowe.
Dlaczego należy wymieniać filtr na nowy?
Każdy filtr oczyszczający powietrze ma swoją ograniczoną żywotność, która jest zależna od wielu czynników, takich jak:
- rodzaju filtra,
- czasu pracy filtra,
- stopnia zanieczyszczenia powietrza,
- wielkości oczyszczanej powierzchni użytkowej
Jeżeli zależy Ci na zachowaniu skuteczności oczyszczania powietrza, nie chcesz doprowadzić do wtórnego zanieczyszczenia powietrza poprzez brudne filtry, pamiętaj o ich regularnej wymianie.
Aby określić żywotność filtrów w urządzeniu, można to zrobić poprzez obserwację ich stanu czystości, założyć cykliczność wymiany np. co dwa lata, lub zakupić oczyszczacz, który automatycznie Cię powiadomi o konieczności wymiany filtrów na nowe.
Żywotność filtrów w zależności od etapów filtracji powietrza
Filtry HEPA odpowiedzialne są za zatrzymywanie cząstek stałych z powietrza określanych jako PM10 i PM2,5, natomiast filtry węglowe pochłaniają z powietrza gazy i zapachy.
W zależności od konstrukcji oczyszczacza i ilości filtrów w urządzeniu, filtracja może przebiegać kilkuetapowo. Jeżeli oczyszczacz ma wbudowane dwa filtry HEPA, to filtracja przebiega następująco:
Pierwsza faza filtracji przebiega w filtrze wstępnym, gdzie odfiltrowują się cząstki i zanieczyszczenia o większych rozmiarach, w tym pyłki, kurz i cząstki o średnicy 10 mikrometra, określane jako PM10.
Druga faza filtracji to filtracja powietrza, które przepłynęło przez filtr wstępny, gdzie zatrzymały się większe cząstki, a w powietrzu zostały te najdrobniejsze o średnicy 2,5 mikrometra. Dzięki zastosowaniu filtra wstępnego, przedłużamy żywotność filtra drugiego, na którym zatrzymują się tylko najdrobniejsze cząstki z powietrza.
Jeżeli oczyszczacz ma wbudowany także filtr węglowy, to dalej może jeszcze przebiegać trzecia faza filtracji, która dzięki aktywnej powierzchni makro i mikroporowatej w węglu ma zdolności pochłaniające i adsorbujące. Na tym końcowym etapie usuwamy przede wszystkim lotne związki organiczne i zapachy.
Zastosowana właściwa kolejność filtracji powietrza, zapewnia ochronę i przedłuża żywotność tych filtrów, które odpowiedzialne są za usuwanie najdrobniejszych cząsteczek. Poza tym odpowiednia kolejność prowadzonych procesów filtracji zapewni skuteczne oczyszczanie powietrza z wszystkich zanieczyszczeń.
Skutki nie wymieniania filtrów na czas:
- Brak czystego powietrza.
Brak wymiany filtrów na nowe, może się przyczynić się do wtórnego zanieczyszczenia powietrza. Kiedy filtry są zatkane zanieczyszczeniami, oczyszczacze powietrza nie pracują ze 100% wydajnością, więc nie są w stanie skutecznie oczyścić powietrza.
- Uszkodzony system.
Długotrwałe stosowanie przepełnionych zanieczyszczeniami filtrów może powodować obciążenie wentylatora systemowego i silnika, skracając żywotność oczyszczacza powietrza.
- Wyższe rachunki za prąd.
Im bardziej gęsto upakowany jest materiał filtracyjny i im więcej substancji zanieczyszczających zbierze się na filtrze tym większe wystąpią opory, ograniczające przepływ powietrza, co określane jest jako spadek ciśnienia. Wyższy spadek ciśnienia oznacza, że system musi ciężej pracować i zużywać więcej energii elektrycznej, aby przepuszczać powietrze przez media filtracyjne.
Gdy filtr wypełnia się brudem, kurzem, pyłem i wieloma innymi cząsteczkami, spadek ciśnienia rośnie, ponieważ jest mniej miejsca na przepływ powietrza. Oznacza to, że im dłużej zwlekasz z wymianą brudnego filtra tym większe możesz zapłacić rachunki za prąd.
Regularna wymiana filtrów zapewnia maksymalne wykorzystanie oczyszczacza powietrza, gwarantuje wysoką wydajność w długim czasie i zapewnia doskonałą jakość powietrza w Twoim domu.