Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Alergie wziewne

Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie z nim radzić?

O tej porze roku, szczególnie teraz, kiedy mimo czasów pandemii możemy już rekreacyjnie wyjść z domu, mamy możliwość podziwiać budzącą się do życia przyrodę, kwitnące drzewa, zielone trawy, parki i lasy, które z pewnością w tych trudnych czasach „dodają nam skrzydeł”.  Ale czy na pewno dla wszystkich jest to jeden z najprzyjemniejszych okresów w ciągu roku? Niestety dla alergików już nie. Prawdą jest, że okres pylenia roślin trwa przez cały rok kalendarzowy to jest od połowy lutego, aż do końca października, ale w kwietniu i maju najbardziej dominuje trawa, brzoza, topola, jesion i dąb. 

Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie z nim radzić?

Alergiczny nieżyt nosa, powszechnie nazywany katarem siennym, powoduje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar, swędzenie oczu, przekrwienie, kichanie i ciśnienie w zatokach. Przy czym przeziębienie wywołane jest przez wirusa, a alergia przez alergeny. Jak rozróżnić katar przeziębieniowy od kataru siennego? 

KATAR PRZEZIĘBIENIOWY KATAR SIENNY
1. Objawy kilka dni po infekcji Objawy natychmiast po ekspozycji na alergen
2. Trwa 3-7 dni Tak długo jak jest kontakt z alergenem
3. Wydzielina wodnista lub gęsta i żółta Wydzielina wodnista
4. Brak łzawienia i swędzenia oczu Łzawienie i swędzenie oczu
5. Może towarzyszyć gorączka i/lub ból głowy Brak gorączki i bólu głowy

 

Najczęstsze przyczyny alergicznego nieżytu nosa: 

  1. Pyłki.
    Te małe cząsteczki mają zwykle około sześciu mikronów średnicy (średnica włosów ludzkich: 50 – 70 mikronów). Sezonowe ziarna pyłku drzew, traw, kwiatów i chwastów najczęściej przenoszone są z wiatrem. Kiedy trafią do układu oddechowego, uruchamia się układ immunologiczny, który produkuje przeciwciała chroniąc organizm przed „intruzami”. 
  2. Zarodniki pleśni.
    Zarodniki pleśni mogą rozmnażać się na zewnątrz w opadłych liściach, ogrodach, stosach kompostu i odpadach z podwórka. Zarodniki pleśni mogą również rozmnażać się w wilgotnych pomieszczeniach. Zarodniki są małe, lekkie i łatwo wdychają się do płuc, są silnymi alergenami, które mogą powodować nadmierną reakcję układu odpornościowego, co prowadzi do kaszlu, ograniczonego oddychania i innych objawów przeziębienia. 
  3. Roztocza.
    Roztocza są mikroskopijnymi owadami, które żywią się płatkami skóry naturalnie produkowanymi przez ludzi i zwierzęta. Odchody roztoczy i rozkładające się ciała działają jak alergeny dla alergików i osób cierpiących na astmę.  

Jak walczyć z alergicznym nieżytem nosa? 

Niezależnie od tego, czy Ty i Twój alergolog zdecydujecie się walczyć z alergią za pomocą leków i / lub immunoterapii, również kontrola środowiskowa, znana jako unikanie alergenów, może zapobiec reakcjom alergicznym.  

Wskazówki profilaktyczne: 

  1. Dokładnie sprzątaj swój dom.
  2. Oczyszczaj podwórko z opadłych liści i innej martwej roślinności na przykład skoszonej trawy.
  3. Regularnie czyść rynny i kosze na kompost. Warto jest nosić maskę przeciwalergiczną, aby filtrować pyłki i pleśń podczas pracy na podwórku. Pamiętaj, że nie każda maska jest skuteczna, więcej o tym dowiesz się tutaj. Pomogą również jasne okulary ochronne.
  4. Monitoruj liczbę pyłków i pleśni w Twojej okolicy. W dni, kiedy są wysokie, pozostań jak najwięcej w pomieszczeniu, zamknij drzwi i okna.
  5. Kąp swoje zwierzęta i / lub regularnie wycierać im futro, aby usunąć z nich pyłki i pleśń.
  6. Pyłki i pleśń przyklejają się do odzieży, skóry i włosów, dlatego przed wejściem do domu zdejmij kurtki i buty, a po włożeniu zmień świeże ubrania.
  7. Ponadto, kąp się lub bierz prysznic przed pójściem spać każdej nocy, aby nie dostała się na prześcieradła i poszewki na poduszki.
  8. Użyj skutecznego oczyszczacza powietrza z odpowiednio dobranymi filtrami, aby zatrzymać alergeny przed wywołaniem reakcji. 

Przestrzeganie powyższych wskazówek może pomóc w zapobieganiu narażeniu na alergeny, a tym samym zapobiegać reakcjom alergicznym.