Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jaki prezent na Dzień Ojca?

Lada chwila dzień ojca. Jeżeli nadal nie wiecie, jaki prezent będzie dla niego odpowiedni rozważcie zakup oczyszczacza powietrza. W ostatnim czasie mówi się bowiem coraz więcej o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnych skutkach dla organizmu, dlatego ważne jest, aby zacząć przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku, a dodatkowo sprawić bliskiej osobie niebanalny prezent. Przekonajcie się, dlaczego oczyszczacz powietrza to idealny podarek na dzień ojca. 

Historia Dnia Ojca

Obchody dnia ojca mają nieco krótszą historię aniżeli dzień matki. Nie zmienia to jednak faktu, że ustanowienie tego święta było czymś nieuniknionym. Zapoczątkowane zostało na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a pierwsze jego obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd — córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. To właśnie ona, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, uświadomiła sobie, że po śmierci rodzicielki, wychowaniem jej i jej pięciorga rodzeństwa zajmował się samodzielnie ojciec. W związku z tym zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta, aby uczcić pamięć nie tylko swojego ojca, ale też innych mężczyzn, którzy poświęcają się rodzinie. 

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca?

Dzień ojca obchodzi się w wielu krajach na świecie, aczkolwiek w różnych dniach. W Polsce świętuje się go 23 czerwca. Włosi, Hiszpanie czy Portugalczycy obchodzą go 19 marca, w dniu świętego Józefa, na Litwie natomiast jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga. Nasi zachodni sąsiedzi składają życzenia swoim ojcom w dniu wniebowstąpienia Jezusa, czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej. W Skandynawii dzień Ojca wypada w drugą niedzielę listopada, a w Danii 5 czerwca. 

Jaki prezent na Dzień Ojca? 

W przypadku ojców prezent dla nich jest nieco bardziej skomplikowany niż dla kobiety, gdzie sprawdzą się kwiaty, biżuteria czy też kosmetyki. Sprawa jest nieco łatwiejsza, gdy znamy zainteresowania czy hobby naszego taty. Gorzej, gdy ich nie ma, lub „ma wszystko, co mu potrzebne”. Przeglądając popularne portale internetowe poniżej przygotowaliśmy listę najpopularniejszych prezentów na Dzień Ojca. Są nimi:

  • Zegarek
  • Biżuteria
  • Krawat
  • Skórzany portfel
  • Perfumy
  • Golarka 
  • Nawigacja samochodowa / wideorejestrator 
  • Kufel do piwa

Jeżeli jednak chcecie, by prezent na Dzień Ojca nie był banalny, rozważcie zakup czegoś praktycznego i pożytecznego. Jednym z takich podarunków niech będzie w tym roku oczyszczacz powietrza. 

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza na Dzień Ojca?

Nieco starsze pokolenie niejako nie zdaje sobie sprawy z tego, jak negatywne skutki dla zdrowia ma zanieczyszczone powietrze. Wynika to nie tylko z badań świadomości, ale także z obserwacji, tego kto w domu posiada piec węglowy. Z drugiej jednak strony wiele starszych osób, może powiedzieć „A za naszych czasów nie było smogu”… Był czy nie był? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, tym bardziej, że jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej nie prowadzono tak szczegółowych pomiarów zanieczyszczenia powietrza jak obecnie. Czy więc warto kupić oczyszczacz powietrza na Dzień Ojca. Z całą pewnością urządzenie to można zaliczyć do grupy praktycznych i pożytecznych przedmiotów, które warto mieć w domu. Czyste powietrze pomaga nam bowiem dbać o własne zdrowie i zdrowie naszych najbliższych, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób i schorzeń. Sprawmy naszym tatą niebanalny prezent. A żeby jeszcze lepiej zadbać o bliskich zakupmy od razu zestaw filtrów zamiennych, by przez cały rok mogli cieszyć się i oddychać czystym powietrzem.