Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

7 etap Bałtyckiej Odysei zakończony z sukcesem

W ten weekend mieliśmy okazję uczestniczyć w 7 etapie Bałtyckiej Odysei, w której to wzięło udział kilkadziesiąt osób z całej Polski. 18 – 19 lipca wolontariusze sprzątali plaże między Władysławowem a Helem. Od stycznia br. zebrano już tonę śmieci. Czym jest Bałtycka Odyseja i dlaczego warto włączyć się w tę akcję społeczną?

Czym jest Bałtycka Odyseja?

Bałtycka Odyseja to akcja społeczna, która ma swoim zasięgiem objąć całe polskie wybrzeże. 500 – kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest aż na 10 etapów. Za nami już 7 etap, a ostatnie 3 przed nami. Co miesiąc, w wybrany weekend uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży.

Pomysłodawcą akcji Bałtycka Odyseja jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który przeszedł już razem z wolontariuszami w ciągu sześciu weekendów trasę ze Świnoujścia do Władysławowa.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski

Kto może zostać wolontariuszem Bałtyckiej Odysei?

Do akcji społecznej może dołączyć każdy. Praktycznie wystarczy mieć zapał i energię. Nie musimy przejść całego odcinka wyznaczonej trasy. Warto wspomóc wolontariuszy nawet na najkrótszym odcinku. Co więcej, gdy zabraknie nam energii możemy odpocząć i zrezygnować. Nie liczy się wiek, narodowość i kolor skóry. Swoje zgłoszenie można wysłać na adres baltycka.odyseja@gmail.com.

7 etap Bałtyckiej Odysei

Za nami 7 etap Bałtyckiej Odysei, która trwa już od stycznia 2020 roku. W ciągu 7 miesięcy wolontariusze pokonali trasę ok 350 km i zebrali w sumie kilkaset worków śmieci (niemal tonę):

  • Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów
  • Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno
  • Bałtycka Odyseja cz. 3, Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno
  • Bałtycka Odyseja cz. 4, Mielno-Jarosławiec-Ustka
  • Bałtycka Odyseja cz. 5. Ustka-Rowy-Łeba
  • Bałtycka Odyseja cz. 6: Łeba-Dębki-Władysławowo

7 etap Bałtyckiej Odysei zakończył się zebraniem aż 50 worków śmieci.

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski

– Zostawmy po sobie na plaży tylko odciski stóp! A Wy włączyliście się, lub włączycie w akcję? Filtry Plus popierają i przypominają, przed Wami jeszcze 3 edycje w tym roku.  Dbajmy o nasze otoczenie, by żyło nam się lepiej.