Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czy smog może mieć wpływ na trudniejszy przebieg zakażenia Covid 19?

W czasie pandemii wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ustrzec się przed zakażeniem i jak dbać o własne zdrowie, aby nie zachorować? Czy istnieją jakieś skuteczne metody przeciwdziałania i jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko trudniejszego powrotu do zdrowia w przypadku zakażenia?  Czy smog może mieć wpływ na trudniejszy przebieg zakażenia Covid 19? Już kiedyś poruszaliśmy ten temat, tym razem jednak chcieliśmy Wam zwrócić uwagę na wyniki badań naukowych w tym temacie.

Zanieczyszczenie powietrza a Covid 19?

Nie będziemy owijać w bawełnę: Covid 19 i smog są ze sobą ściśle skorelowane, to znaczy im wyższe zanieczyszczenie powietrza w danym mieście tym trudniejszy przebieg zakażenia. Pamiętajmy, że już w kwietniu 2020 naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health udostępnili wyniki swoich badań, w których potwierdzili niniejszą tezę. Najnowsze badania zdają się ją dodatkowo potwierdzać.

– Wiele badań pokazuje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem obniża odporność względem chorób zakaźnych powodowanych przez bakterie i wirusy – mówi Jakub Jędrak z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. – Przyczynia się również do cięższego ich przebiegu. Tak samo może być w przypadku koronawirusa.

Idąc o krok dalej, warto zapytać, jak długo Covid 19 utrzymuje się w powietrzu? Jak wynika z najnowszych badań z Japonii oraz z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wirus utrzymuje się w powietrzu nawet kilka godzin, stąd też tak istotne jest noszenie maseczek, które mogą zminimalizować ryzyko zakażenia. Dodatkowo należy pamiętać, że na wózkach sklepowych może on bytować aż 9 godzin.

Na potwierdzenie tezy o związku Covid 19 i smogu można również przytoczyć statystyki umieralności w styczniu 2017 roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami a stan powietrza był bardzo zły – zmarło wówczas o 11 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Pamiętajmy, że osoby chorujące m.in. na astmę znacznie gorzej znoszą jej objawy, gdy w powietrzu jest wysokie zanieczyszczenie powietrza, a w przypadku zakażenia Covid 19 również występują problemy z oddychaniem.

Sezon grzewczy niedługo będzie w pełni, a co za tym idzie zanieczyszczenie powietrza w wielu polskich miasta będzie bardzo duże.

Jak więc możemy się uchronić?

Odpowiedź na to pytanie wydawałaby się prosta. Najlepiej nie wychodzić z domu i przejść na pracę zdalną lub telepracę. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Jednocześnie w ciągu kilku miesięcy nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich „kopciuchów”. Pozostaje dbać o dobrą jakość powietrza w swoim otoczeniu. Czy to w miejscu pracy, czy też w domu warto mieć oczyszczacz powietrza. O wymianę filtrów nie musicie się martwić. Nieustannie rozszerzamy naszą ofertę, aby dostarczyć filtry do oczyszczaczy do każdego modelu, a jak jakiegoś nie mamy – domówimy. Pamiętajcie, tylko kompleksowe działania są w stanie zapewnić Nam wszystkim zdrowie i ew. łatwiejszy przebieg zakażenia Covid 19.