Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czy świece parafinowe są zagrożeniem dla środowiska?

Dzień Wszystkich Świętych przed nami. Wprawdzie rząd ogłosił na ten czas zamknięcie wszystkich cmentarzy, ale i tak wiele tysięcy, jak nie milionów osób odwiedziło wcześniej groby swoich bliskich i zapaliło na nich symboliczny znicz lub znicze. Powstaje jednak pytanie, czy te ogromy zapalonych świeczek na grobach naszych bliskich może powodować zagrożenie dla środowiska naturalnego i powietrza, którym oddychamy? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Dlaczego w ogóle zwróciliśmy uwagę na znicze, które palą się na cmentarzach? Niestety w większości przypadków wykonane są one z parafiny, a to oznacza, że zawiera w swoich składzie trujący toulen.

Czym jest parafina?

Parafina to nic innego jak powszechnie znana substancja, którą otrzymuje się z ropy naftowej. Jak pewnie wiecie wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji świec i zniczy, ale także w kosmetyce. I jeżeli w tym drugim przypadku działanie parafiny jest korzystne dla naszej urody, ponieważ ma ona właściwości nawilżające i potrafi stworzyć na skórze warstwę, która zatrzymuje wilgoć. Okłady z parafiny otwierają pory, poprawiają krążenie krwi, a kąpiel z jej dodatkiem łagodzi skórę łokci i kolan, rozgrzewa stopy i dłonie, a także jest ukojeniem dla bolących stawów, tak świece z niej wykonane są trujące dla naszego zdrowia.

Do produkcji kosmetyków wykorzystujemy bowiem parafinę czystą chemicznie, która topnieje w temperaturze ok 45 stopni. W przypadku świec, najprawdopodobniej z oszczędności, większość produktów wykonana jest z odpadów powstałych w procesie rafinacji ropy naftowej.

Czy spalanie świec parafinowych jest szkodliwe dla zdrowia?

Badania przeprowadzone przez American Chemical Society w Stanach Zjednoczonych pokazały, że stosowanie świec parafinowych powoduje uwolnienie się do atmosfery wielu szkodliwych substancji takich jak toulen i benzen. W trakcie eksperymentu w pomieszczeniu umieszczony filtr węglowy i świece, które palono przez 5 godzin. Wychwycone tym sposobem cząsteczki poddano badaniom i okazało się, że sadza wydzielana ze spalanych świec jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej z silnikiem diesla, a to u zwierząt laboratoryjnych było przyczyną guzów w nerkach i wątrobie.

Czym jest i jak działa toulen?

Toluen jest to organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych, stosowany często jako rozpuszczalnik organiczny. Mimo, że jest często stosowany jako surowiec i rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu jest on szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu.

Czym jest i jak działa benzen?

Benzen jest związkiem chemicznym bardziej szkodliwym niż toulen. Jest to najprostszy karbocykliczny, obojętny węglowodór aromatyczny. Stosowany jest często do produkcji tworzyw sztucznych, jest jednak szkodliwy dla organizmu. Powoduje m.in. ostre i przewlekłe zatrucia.

Ostre zatrucie benzenem charakteryzuje się podrażnieniem skóry, odczuciem palenia, powstawaniem pryszczy . Oddziałuje on także na centralny układ nerwowy powodując pobudzenie lub depresje , niewydolność układu oddechowego = zgon.

Nie tylko parafina jest niebezpieczna!

Pamiętajmy również, o tym, że nie tylko sama parafina jest niebezpieczna . Równie niebezpieczne są:

– ołowiane knoty, które mogą podrażniać i uszkadzać płuca,

– dodatki zapachowe i barwiące.

Pamiętajcie, zanim kupicie świece zapachowe i znicze sprawdźcie z czego są wykonane.