
Jak przedłużyć żywotność filtrów do oczyszczaczy powietrza? Jak czyścić filtr HEPA?
Wiele osób zastanawia się, czy można przedłużyć żywotność filtrów do oczyszczacza powietrza, z uwagi na to, że ich cena niejednokrotnie jest wysoka. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak dbać o urządzenie, dzisiaj z kolei przyjrzymy się żywotności filtrów. Czy jesteśmy w stanie ją wydłużyć i w jaki sposób o nie dbać, by służyły nam przez wiele miesięcy? A może można myć filtry HEPA? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Jak często wymieniać filtr HEPA?
Producenci oczyszczaczy powietrza zalecają wymianę filtrów zgodnie z czujnikiem zamontowanym w urządzeniu. Szacuje się również, że minimum raz na pół roku powinniśmy kupić nowy filtr do oczyszczacza. Niektórzy producenci podkreślają, że ich filtry do oczyszczaczy cechują się długą trwałością dochodzącą nawet do dwóch lub więcej lat. Z doświadczenia i relacji użytkowników wiemy jednak, że są to tylko obietnice.
Zważywszy, że oryginalny filtr HEPA często kosztuje ok 200 – 300 zł – nie jest to więc mały wydatek, szczególnie jeżeli za sam oczyszczacz zapłaciliśmy nieraz ponad 3 tys. zł. Wydawać by się mogło, że skoro urządzenie jest drogie, to filtry już będą tańsze. Nic bardziej mylnego. Im droższy oczyszczacz tym często wymiana filtrów jest bardziej kosztowna. Z drugiej strony, często te najtańsze modele urządzeń nie spełniają swojej funkcji i nie przynoszą zadowalających efektów. Z pomocą przychodzą sklepy, które oferują zamienniki filtrów, co nie oznacza, że nie możemy przedłużyć ich żywotności.
Czy filtry HEPA można odkurzać?
Specjaliści ze Smart Air CK przeprowadzili testy działania filtrów HEPA przed i po odkurzaniu. Miały one sprawdzić ich wydajność. W sumie przeprowadzono badania na 8 brudnych filtrach, które były używane przez ok 4 miesiące w Pekinie. Analizom poddano m.in.:
- Wychwytywanie cząstek.
- Przepływ powietrza.
- CADR (wychwytywanie cząstek + przepływ powietrza)
Z przeprowadzonych badań wynika, że odkurzanie zwiększyło CADR o około 10 proc. Analitycy podkreślali jednak, że takie czyszczenie może przedłużyć żywotność filtrów HEPA, ale istnieje też spora szansa, że w ogóle nie pomoże.
Należy także podkreślić, co zauważyli inżynierowie, że odkurzanie może powodować zniszczenie części włókien filtrów HEPA. Tak więc, zabieg ten nie poprawia ich wydajności i skuteczności. Tym bardziej nie należy go przeprowadzać zawczasu, ponieważ przy nieumiejętnym jego wykonaniu, nasz filtr HEPA może ulec zniszczeniu.
A może warto umyć filtr HEPA?
Inżynierowie Smart Air CK stwierdzili, że skoro odkurzanie nie pomogło to sprawdzą jak filtry HEPA będą działać po ich umyciu. Badanie przeprowadzono na 3 filtrach, które umyto pod prysznicem (samą wodą) a następnie pozostawiono je do całkowitego wyschnięcia.
Niestety mycie filtrów HEPA spowodowało zmniejszenie ich skuteczności średnio o 32 proc. zwiększyło ilość powietrza, które przez nie przechodziły, a tym samym zmniejszyło ilość wychwytywanych zanieczyszczeń. Prawdopodobnie pod wpływem wody zostały zerwane niektóre włókna lub też powstały między nimi szczeliny.
Podsumowując. O ile odkurzanie może trochę przedłużyć żywotność filtrów HEPA, to ich pranie jest zakazane. Wszystko jednak wskazuje na to, że żadne zabiegi pielęgnacyjne nie zastąpią wymiany. Pozostanie mam kupić nowy filtr HEPA i to od nas zależy, czy zdecydujemy się na oryginał, czy wysokiej jakości zamiennik, który od produktu „markowego” różni się wyłącznie ceną.