Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Czyste powietrze

Jak wyczyścić oczyszczacz powietrza, czyli wszystko o jego konserwacji i bieżącym użytkowaniu

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak konserwować oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Tym razem skupimy się na tym, jak wyczyścić oczyszczacz powietrza, niezależnie od zastosowanego w nim filtra. Wiele osób mogłoby powiedzieć, że po co w ogóle konserwować oczyszczacz, wystarczy wymiana filtra i będzie on sprawnie funkcjonował i nadal spełniał swoją funkcję. Nic bardziej mylnego. My odpowiadamy, dlaczego i jak warto to zrobić?

Dlaczego należy czyścić oczyszczacz powietrza?

Jeżeli jesteście, lub dopiero będziecie szczęśliwymi właścicielami oczyszczacza powietrza, warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Czy wystarczy wyłącznie wymienić filtr hepa i węglowy, czy też zmuszeni będziemy poświęcić naszemu urządzeniu nieco więcej czasu? Przede wszystkim pamiętajmy, że oczyszczacz powietrza znacznie poprawia jakość codziennego życia. O tym bowiem, jak szkodliwe działanie na nasz organizm i środowisko ma smog mogliście przeczytać tutaj.  

Nie tak dawno na jednym z facebookowych profili pojawił się post, jak wygląda filtr, po półrocznym użytkowaniu oczyszczacza. Chcieliśmy przywołać tę wiadomość, ponieważ jak będziecie mieli okazję się przekonać, filtr do oczyszczacza był po prostu czarny z brudu. Pojawił się także osad z kamienia. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że skoro takie urządzenie pomaga poradzić sobie z wszechobecnymi wirusami, bakteriami i grzybami, to w momencie, gdy filtr w oczyszczaczu jest brudny, filtracja powietrza jest słabsza. Ale przecież osad i brud pojawiają się nie tylko na filtrze … a my Tym powietrzem oddychamy.

Jak często konsekrować oczyszczacz powietrza?

Wiele dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza posiada funkcję zużycia filtra, więc sam zasygnalizuje nam konieczność jego wymiany na kilka tygodni przed. Pozwala nam to zawczasu zakupić nowy filtr do oczyszczacza lub zamiennik filtra o tych samych właściwościach.

Zaleca się, aby oczyszczacz powietrza myć raz na 2-3 tygodnie, a w przypadku oczyszczaczy z funkcją nawilżacza raz na tydzień.

Jak czyścić oczyszczacz powietrza?

Poza wymianą filtra w oczyszczaczu pamiętajmy więc o regularnym myciu urządzenia. Większość oczyszczaczy w instrukcji producenta zawiera stosowne zalecenia. Najczęściej jednak wystarczy odłączyć urządzenie od prądu, wyjąć filtr, a całość obmyć wodą. Zaleca się, aby nie stosowa detergentów, ponieważ mogą zniszczyć filtr. Pamiętajmy też o tym, by nie zalać wodą elektryki, ponieważ mogłoby dojść do zwarcia, a tym samym zniszczenia oczyszczacza, czego gwarancja nie obejmuje. Gdybyśmy jednak, przez nieuwagę zalali elementy elektryczne, osuszmy dokładnie urządzenie zanim podłączymy je do prądu.

Najbezpieczniej jest przemyć oczyszczacz powietrza szmatką delikatnie nasączoną wodą z płynem do naczyń. W przypadku pojemników na wodę (do oczyszczaczy z funkcją nawilżacza) można użyć środków do odkamieniania, a następnie dokładnie wypłukać je pod bieżącą wodą, by usunąć resztki detergentu.

Jak czyścić filtr wstępny?

Filtr wstępny warto czyścić co najmniej raz w tygodniu. Pojawiający się na filtrze brud zmniejsza bowiem wydajność filtracji. Filtr wstępny wystarczy przemyć pod wodą, lub delikatnie odkurzyć uważając, by nie zniszczyć delikatnej siatki.

Pamiętaj, zanim ponownie zamontujesz filtr w urządzeniu, poczekaj aż dokładnie wyschnie.

Jak czyścić filtr HEPA?

Filtr HEPA można odkurzać, co 2-3 tygodnie, a wymieniać co 3-4 miesiące (przy regularnym stosowaniu). Odkurzanie pomoże nam zwiększyć jego żywotność, aczkolwiek nie uchroni przed wymianą.

Filtrów HEPA nie zaleca się moczyć wodą.

Jak czyścić filtr węglowy?

Filtr węglowy podobnie jak filtr Hepa wystarczy odkurzyć raz na 2-3 tygodnie, aby usunąć nagromadzone na nim zanieczyszczenia takie jak kurz. Co istotne, niektóre z nich można myć, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Konserwacja oczyszczacza powietrza nie jest trudna, a znacząco może poprawić jakość filtracji. Wydłuży też żywotność filtrów, co w konsekwencji przełoży się na oszczędności finansowe, a jeżeli już planujemy wymianę filtra, warto rozważyć zakup zamiennika.