Mój oczyszczacz powietrza wydziela „nieprzyjemny” zapach, czyli o konserwacji oczyszczaczy z funkcją nawilżania.
Utrzymanie w czystości tacki nawilżacza i zbiornika na wodę nawilżacza, a także regularna wymiana wody jest kluczowym elementem zachowania długiej żywotności naszych filtrów.
Odpowiednia „sterylność” elementów, w których znajduje się woda ma szczególnie istotny wpływ na kondycję oraz żywotność filtra nawilżacza.
Jak wyczyścić filtr w nawilżaczu?
Jeśli zależy Ci na tym aby przez wiele lat cieszyć się neutralnym zapachem wydobywającym się z Twojego oczyszczacza należy go regularnie czyścić.
Filtr nawilżacza powinien być czyszczony raz na tydzień-dwa tygodnie, a raz w miesiącu powinno się go odkamienić używając do tego celu na przykład powszechnie dostępnego kwasku cytrynowego lub innego preparatu odkamieniającego. Wykonując powyższe czynności powinniśmy dokładnie umyć także tackę nawilżacza oraz zbiornik na wodę. Ten ostatni wystarczy wyczyścić raz na 30 dni.
Najpopularniejszym błędem użytkowników oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania jest jednak pozostawianie wody w niepracującym urządzeniu. Jeśli oczyszczacz nie pracuje lub wyłączona jest w nim funkcja nawilżania to woda nie cyrkuluje, a to z kolei stwarza idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Zaleca się aby woda, która nie cyrkuluje nie znajdowała się w urządzeniu dłużej niż dobę.
Jeśli w oczyszczanym pomieszczeniu jest wysoki poziom wilgotności zaleca się okresowe zaprzestanie korzystania z funkcji nawilżania w oczyszczaczu powietrza.