Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Warszawa europejską stolicą … smogu

W styczniu 2021 roku Warszawa znalazła się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych stolic świata, a połowie lutego była już na 2 miejscu zaraz po Delhi, co oznacza, że jest ona obecnie europejską stolicą smogu. Co jest przyczyną, tak wysokiego stężenia zanieczyszczeń w Warszawie i jakie zdziałania zostały podjęte, by obniżyć ich poziom.

Przyczyny warszawskiego smogu

– Smog w Polsce powraca każdej zimy dlatego, że głównym „pokrętłem”, które steruje tym zjawiskiem, jest pogoda. Jeżeli mamy pogodę, gdy jest dużo wiatru, deszcz – to wtedy mamy powietrze czyste. Natomiast, jeżeli mamy takie dni, jak 17 i 18 stycznia, kiedy jest silny mróz i – co ważne – brak wiatru, to wtedy te warunki smogowe dochodzą do warunków złych, albo bardzo złych, co oznacza według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska bezwzględne unikanie przebywania na zewnątrz – mówił Piotr Siergiej podczas rozmowy w TVP3.

Szacuje się, że kopciuchów w samej Warszawie jest aż 15 tys., a w jego obwarzanku 50 tys. Według analiz Politechniki Warszawskiej z kolei za zanieczyszczenie powietrza w stolicy w jednej trzeciej odpowiadają samochody, a w ponad 40 procentach właśnie „Kopciuchy”. Co więcej, to smog z obwarzanka w największym stopniu zanieczyszcza Warszawę. Podmuchy wiatru przenoszą go do śródmieścia, przez co stężenie pyłów zawieszonych jest tam większe. W tych rejonach do zanieczyszczenia przyczyniają się także popularne kominki na drewno, które przez znaczą część osób uważane są za ekologiczne, co nie do końca jest prawdą. Tylko nowoczesne kominki spełniają dopuszczalne normy.

Z danych stacji pomiarowych wynika również, że najmniej narażona na smog jest lewobrzeżna strona Warszawy tj. Ochota, Śródmieście, Żoliborz oraz Mokotów. Dzielnice te w większości zostały zburzone podczas wojny, a następnie odbudowane i w większości ogrzewane są ciepłem miejskim albo gazowym, stąd też tam problem zanieczyszczenia jest najmniejszy.

Zostań w domu

Władze Warszawy apelują o pozostanie w domach, nie tylko ze względu na pandemię, ale właśnie przez wysokie zanieczyszczenie powietrza. W końcu smog zagraża zdrowiu równie bardzo jak Covid-19. To już nie pierwszy raz gdy Warszawa jest europejską stolicą smogu … Głośno było o niej 18 grudnia … 2017 roku, co oznacza, że już co najmniej od 3 lat nie wprowadziliśmy skutecznych rozwiązań w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Zdecydowanie za wolno są wprowadzane zmiany.

Zadbaj o jakość powietrza w swoim otoczeniu

Jak widać, zanieczyszczenie powietrza w naszym otoczeniu jest zbyt duże, stąd też jeżeli nie zaczniemy od wprowadzania drobnych zmian u siebie. Jednym z takich rozwiązań jest zakup wysokiej jakości oczyszczacza powietrza, który wyeliminuje trujące związki. Filtr Hepa i węgiel w jednym usuną nawet 99,8% zanieczyszczeń, a to z kolei sprawi, że po prostu będziemy zdrowsi.