Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Kraków w czołówce najbardziej zielonych miast świata?

O tym, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i na świecie pisaliśmy już wielokrotnie. Wprawdzie podejmuje on działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, lecz owe działania są bardzo powolne, co przekłada się na fakt, że normy smogu, szczególnie w okresie jesienno – zimowym są tutaj znacząco przekroczone. W konsekwencji wprowadzane są działania prewencyjne, poprzez zakup oczyszczaczy powietrza do największych instytucji i szkół w rejonie. Tym razem jednak Kraków znalazł się na bardziej pochlebnej liście. Miasto zajęło bowiem 5 miejsce na świecie i 3 w Europie w rankingu najbardziej zielonych miast świata.

Kraków zielonym miastem Europy

Ranking najbardziej zielonych miast świata stworzony został przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Owa lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach. Korzystano także z wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni.  Badanie pokazało, że w Krakowie na jednego mieszkańca przypada aż 207 m² terenów zielonych. Dla porównania, w Pradze jest to ok. 180 m². Dodatkowo zgodnie z szacunkami około 36 proc. powierzchni Krakowa zajmują drzewa.

Ranking najbardziej zielonych miast świata

W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast znalazły się:

  1. Charlotte (Stany Zjednoczone),
  2. Durban (Południowa Afryka),
  3. Wilno (Litwa),
  4. Dortmund (Niemcy),
  5. Kraków,
  6. Stuttgart (Niemcy),
  7. Austin (Stany Zjednoczone),
  8. Wurzburg (Niemcy),
  9. Zurych (Szwajcaria),
  10. Heidelberg (Niemcy).

W niniejszym rankingu, oprócz Krakowa, znalazły się także inne polskie miasta, tylko na nieco dalszych pozycjach: Wrocław (miejsce 16) i Warszawa (miejsce 17).

Polityka zrównoważonego rozwoju

Kraków od lat prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. Oznacza to nic innego jak podejmowanie działań mających zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom. A w praktyce:

  • Od 2015 roku pozyskało 105 hektarów działek z przeznaczeniem pod zieleń za kwotę aż 135 mln zł.

Na tym jednak rozszerzanie terenów zielonych w Krakowie się nie kończy. Celem miasta jest pozyskanie działek z przeznaczeniem pod tereny zielone tam, gdzie jest ich mało. Założenie jest takie, aby każdy mieszkaniec mógł znaleźć się w parku, w krótkim czasie od wyjścia z domu czy mieszkania.

Smog w Krakowie

Mogłoby się wydawać, że duża ilość zieleni w Krakowie przyczyni się do zmniejszenia ilości SMOGU. Nic bardziej mylnego. Pisaliśmy kiedyś (link), czy rośliny antysmogowe mogą zastąpić oczyszczacz powietrza? Niestety, wprawdzie rośliny i drzewa są w stanie wchłonąć część zanieczyszczeń, ale nie są w stanie wyeliminować smogu. Dzieje się tak dlatego, że jego stężenie jest znacznie wyższe aniżeli możliwości filtracji, jakie mają rośliny. Zadbajmy więc o jakość powietrza w swoim otoczeniu, by Kraków i inne miejscowości w Polsce można byłoby naprawdę nazwać zielonymi miastami świata.