Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
pyli w sierpniu

Co pyli w sierpniu i dlaczego akurat w lecie warto kupić oczyszczacz powietrza?

Sierpień – ósmy miesiąc roku, w Polsce jest miesiącem letnim, a na półkuli południowej zimowym. Wydawać by się mogło, że skoro lato w pełni, to jest to ulubiony miesiąc wszystkich alergików. Nic bardziej mylnego. Wysokie temperatury i suchość powietrza tylko sprzyjają unoszeniu się pyłków w powietrzu, a pyli bardzo wiele roślin. Dużą ulgę w tych trudnych miesiącach przynoszą alergikom oczyszczacze powietrza. My podpowiadamy, co pyli w sierpniu i dlaczego właśnie teraz warto kupić oczyszczacz powietrza?

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu pylą przede wszystkim trawy, które są przyczyną alergii wziewnych. Wywołują one nie tylko katar, kichanie czy swędzenie powiek ale także często duszący kaszel. Największe stężenie pyłków traw najczęściej ma miejsce na przełomie sierpnia i września, dlatego wówczas warto zachować ostrożność.

W sierpniu wzrasta stężenie pyłków byliny, popularnego chwastu, który rośnie praktycznie na terenie całej Polski. Pyli także pokrzywa, babka zwyczajna, komosa oraz szczaw zwyczajny. W drugiej połowie sierpnia zaczyna z kolei kwitnąć ambrozja, która pyli nawet do końca października.

Przez cały sierpień z kolei, w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów z rodzaju Aternaria i Cladosporium.

Pamiętajmy, że intensywność pylenia poszczególnych roślin może być różna w zależności od różnych części kraju, na co wpływ mają zmienne warunki atmosferyczne.

Jak zwalczyć objawy alergii?

Na szczęście, dla alergików, istnieją skuteczne sposoby walki z uporczywymi objawami alergii. Wśród nich wymienia się np.:

  • Leki antyhistaminowe.
  • Krople do nosa.
  • Krople do oczu.
  • Oczyszczacze powietrza.

Stosowanie oczyszczaczy powietrza jest szczególnie wskazane w mieszkaniach i innych budynkach, w których spędzamy większość dnia. Skutecznie eliminują one unoszące się w powietrzu pyłki, a tym samym niemal do zera potrafią zminimalizować objawy uciążliwej alergii.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza latem?

Jeżeli planujemy kupić oczyszczacz powietrza zróbmy to właśnie latem. Dlaczego? Ponieważ często są one w tym okresie najtańsze. Zwykło się bowiem uważać, że mają one nam służyć jedynie zimą, gdy stężenie smogu jest wysokie. Wówczas też pojawiają się ich najnowsze modele, które często potrafią kosztować kilkaset złotych więcej niż w okresie letnim. W sierpniu też możemy kupić na wyprzedaży modele, które były popularne w roku ubiegłym.

Oczyszczacz powietrza pomaga alergikom, astmatykom oraz dzieciom i osobom starszym, stąd też jego zakup w okresie pylenia wydaje się być zasadny również ze względu na możliwość przekonania się, czy dany model spełni nasze oczekiwania. A jeżeli nie…. Zawsze możemy wymienić go na inny model. Dlatego tutaj, o jego skuteczności w szczególności mogą wypowiedzieć się alergicy.

Jaki filtr do oczyszczacza na alergię?

W przypadku alergii, skuteczny oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w filtr HEPA, który doskonale radzi sobie przy wychwytywaniu cząstek stałych. To jest takie niezbędne minimum, aczkolwiek warto również, by nasz oczyszczacz wyposażony był również w filtr węglowy i ew. jonizator powietrza. A jeżeli potrzebujemy wymienić filtr w oczyszczaczu, warto rozważyć zakup zamienników, które nie odbiegają jakością od oryginałów, a są zdecydowanie od nich tańsze.