Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
joga_cc_lograstudio

Jak zadbać o jakość powietrza w salach gimnastycznych? 

Każda aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jedną z form aktywności sportowej jest na przykład joga, która stała się popularnym ćwiczeniem kulturystycznym i nie tylko relaksuje, ale także dodaje energii, aby wnieść witalność do życia i pracy. 

Płynny, mocny oddech to podstawowa część jogi, ale powietrze w wielu salach gimnastycznych może być źródłem problemów ze zdrowiem układu oddechowego, które są sprzeczne z celem jogi, jakim jest „oczyszczanie” organizmu wewnątrz i na zewnątrz. 

Znaczenie czystego powietrza podczas ćwiczeń. 

Wiele badań wykazało, że sale gimnastyczne często przekraczają wytyczne WHO dotyczące zdrowej jakości powietrza. Podczas ćwiczeń ludzie wdychają więcej tlenu i wdychają go głębiej do płuc. W rezultacie zanieczyszczenia szybciej gromadzą się i blokują drogi oddechowe oraz naczynia krwionośne. Mniejsza ilość tlenu z większym prawdopodobieństwem spowoduje, że ludzie poczują się zmęczeni i przygnębieni podczas ćwiczeń, co może znacznie zmniejszyć korzyści płynące z ćwiczeń.

Warto wiedzieć, że ogólne stężenie PM2,5 w pomieszczeniach powinno być poniżej maksymalnego progu 10 µg/m3 określonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jakość powietrza w salach gimnastycznych. 

Jak zadbać o jakość powietrza w salach gimnastycznych? 

Zapewnienie doskonałej jakości powietrza w salach gimnastycznych wymaga już przemyśleń podczas projektowania obiektu w zakresie wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń.

Powietrze musi być nie tylko wolne od zanieczyszczeń takich jak PM2,5, kurz, pyłki, zarodniki pleśni, bakterie, alergeny i inne, ale także wystarczająco natlenione, aby wspierać wzmożone oddychanie, które ma miejsce podczas ćwiczeń.Również temperaturę jak i wilgotność należy tak dostosować, aby zapewnić kompleksowy komfort osobom ćwiczącym.

Aby zapewnić dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach nie tylko należy je oczyszczać, wykorzystując do tego oczyszczacze o odpowiedniej wydajności i ze specjalistycznymi filtrami, ale także warto monitorować jakość powietrza, wyświetlając w salach fitness podstawowe parametry jakości powietrza czyli stężenia PM2,5, poziomu dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności.

Taki monitoring da potwierdzenie klubowiczom o czystości powietrza wewnętrznego i skutecznie zachęci do ćwiczeń w tak zadbanym otoczeniu. Dodatkowo monitoring można połączyć z aplikacją do kontroli czystości powietrza, dzięki czemu menadżerowie mogą łatwo przeglądać parametry w czasie rzeczywistym na telefonach komórkowych, a w przypadku wahań jakości powietrza można podjąć natychmiastowe działania, aby zapewnić klientom wysokiej jakości środowisko fitness. Należy przy tym pamiętać o regularnej konserwacji i wymianie filtrów na nowe, ponieważ filtry mają swoją ograniczoną żywotność. 

Brak wymiany filtrów na nowe, może przyczynić się do wtórnego zanieczyszczenia powietrza. Kiedy filtry są zapełnione zanieczyszczeniami, oczyszczacze powietrza nie pracują ze 100% wydajnością, więc nie są w stanie skutecznie oczyścić powietrza.

Gdy filtr wypełnia się brudem, kurzem, pyłem i wieloma innymi cząsteczkami, rośnie spadek ciśnienia, ponieważ jest mniej miejsca na przepływ powietrza. Oznacza to, że im dłużej się zwleka z wymianą brudnego filtra nie tylko jakość powietrza może ulec pogorszeniu, ale tym większe wyniosą rachunki za prąd.

W związku z powyższym regularna i właściwa eksploatacja oczyszczaczy powietrza nie tylko zapewni doskonałą jakość powietrza w salach gimnastycznych i komfort sportowcom, ale także zoptymalizuje koszty związane z ich użytkowaniem.