Dlaczego dym z pożarów jest niebezpieczny?
Zmiany klimatu wywołane przez człowieka przyczyniają się do coraz częstszych i długotrwałych pożarów na całym świecie. Pożary nie tylko niszczą ekosystem, ale poprzez dymzanieczyszczają powietrze i zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych u ludzi.
Dlaczego dym z pożarów jest niebezpieczny?
Pożary są obserwowane na całym świecie głównie w regionach dzikiej przyrody. Australia doświadczyła najgorszego sezonu pożarów w historii od lipca 2019 r. do marca 2020 r. – spłonęło 47 milionów akrów, a pożary dotknęły prawie 3 miliardy zwierząt. Z kolei w Republice Sacha, części rosyjskiej dalekowschodniej tajgi syberyjskiej, do 29 lipca 2021r. spłonęło 3,7 miliona akrów tajgi i bagien.
Oprócz szkodliwych bezpośrednich skutków aktywnego pożaru, istnieją ważne konsekwencje zdrowotne, które wiążą się z ogromnymi ilościami dymu wpływającymi na społeczności tysiące mil od ich źródła.
Gdy pod koniec lipca 2021 r. mgła z zachodnich pożarów dryfowała na wschód, mieszkańcy wschodniego wybrzeża zaobserwowali, że ich niebo stało się pomarańczowe lub brązowe, a słońce przybrało dziwny czerwonawy kolor.
Co jest w dymie z pożaru?
Dym z pożarów składa się z wielu pierwiastków, takich jak gazy i para wodna, ale głównym z nich jest pył zawieszony (PM), w tym PM2,5 – cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra lub mniej – oraz cząstki ultradrobne (UFP). Zanieczyszczenia w powietrzu w postaci cząstek stałych stanowią podstawowe zagrożenie dla zdrowia.
Zanieczyszczenia powietrza znajdujące się w dymie pożarowym to:
- najdrobniejsze cząsteczki (UFP)*
- PM2,5
- PM10
- dwutlenek węgla
- tlenek węgla
- tlenki azotu
- lotne związki organiczne (LZO)
*UFP – cząstki stałe o średnicy mniejszej niż 0,01 mikrona – są najgroźniejszym zanieczyszczeniem powietrza ze względu na swój mały rozmiar. Podczas wdychania UFP łatwo przenikają z płuc do krwiobiegu i wszystkich innych obszarów ciała.
Skutki zdrowotne dymu z pożaru.
Problemy zdrowotne spowodowane dymem z pożaru mogą obejmować:
- piekące i podrażnione oczy
- przekrwienie oczu i katar
- drapanie w gardle
- ból głowy
- duszność
- pogorszenie objawów astmy
- zapalenie oskrzeli
- alergię
- zaostrzenie przewlekłej choroby serca i płuc
- zwiększona liczba hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego
Dym z pożaru prawdopodobnie nadal będzie stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia w nadchodzących latach. Istnieją jednak możliwości, które można podjąć, aby ograniczyć narażenie na zanieczyszczenie dymem pożarowym.
Jak się uchronić przed dymem z pożarów?
- Monitoruj jakość powietrza w czasie rzeczywistym.
- Unikaj wychodzenia na zewnątrz, gdy jakość powietrza jest niska, a powietrze jest zamglone.
- Zamknij drzwi i okna, aby dym nie dostał się do wnętrza.
- Użyj oczyszczacza powietrza do dymu z pożaru (filtr HEPA i filtr węglowy lub zintegrowany), aby pomóc odfiltrować cząsteczki dymu z zewnątrz, gdy wchodzą one do budynków.
- Jeśli musisz wyjść na zewnątrz podczas pożarów, noś maskę chroniącą powietrze na zewnątrz. Uszkodzenie serca lub płuc może wystąpić nawet po krótkiej ekspozycji na dym.