Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
frmy-wiatrowe

Powstaną morskie farmy wiatrowe w Holandii

Rząd Holandii podjął istotną decyzję odnośnie inwestycji w farmy wiatrowe. Na ten cel ma zostać przeznaczonych aż 1,7 miliarda euro. Powstaną one na Morzu Północnym i mają generować energię dla wielu mieszkańców. Turbiny offshore maja podwoić moc wytwarzaną z wiatru. To krok milowy dla ekoelektryczności i poprawy jakości środowiska w regionie, a także zmniejszenie ilości CO2 uwalnianego do atmosfery.

Farmy wiatrowe w Europie

Co istotne, należy zauważyć, że koszty morskiej energetyki wiatrowej w Europie w ostatnich latach znacznie spadają, ponieważ deweloperzy wprowadzają na rynek coraz większe turbiny. Projekt morskiej farmy wiatrowej w Holandii bez tzw. subsydiów oznacza, że będą one sprzedawać energię elektryczną na hurtowym rynku energii, zamiast polegać na systemie stabilizacji przychodów, który to blokuje stałe przypływy.

„Ta informacja pokazuje, że na niektórych rynkach jest możliwość dla deweloperów budowy farm bez subsydiowania, w tym również w projektach, gdzie rząd przejmuje na siebie ryzyko projektu jak i samego zarządzania. W tym przypadku ważnym czynnikiem jest holenderski rząd, który zajmuje się podłączeniem elektrowni do sieci. Ponadto rząd Holandii z powodzeniem ograniczył ryzyko związane z morską energetyką wiatrową, zapewniając przejrzystość przyszłego rynku. Nowe władze zobowiązały się do wprowadzenia na szczeblu krajowym minimalnej ceny emisji dwutlenku węgla, co pomoże bardziej uzasadnić biznesowo inwestycje w morską energetykę wiatrową”, wyjaśnił Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope.”

Holandia stawia na energię wiatrową

Jak już wspomnieliśmy obecnie Rząd Holandii zainwestuje aż 1,7 miliarda Euro w morskie farmy wiatrowe. Turbiny offshore mają powstać na Morzu Północnym. Taka inwestycja sprawi, że będzie można zaopatrzyć w prąd miliony domów a także zapewnić Niderlandom niezależność surowców od Rosji. Pieniądze na ten cel mają zostać wykorzystane ze środków specjalnego funduszu klimatycznego uzgodnionego w umowie koalicyjnej. Fundusz ten został utworzony dla poprawy bezpieczeństwa i wsparcia żeglugi.

„To kamień milowy w przejściu na bardziej zrównoważoną energię elektryczną i uniezależnienie się od pozyskiwania surowców z Rosji” – mówił holenderski minister klimatu i energii Rob Jetten.

Co istotne, projekt powstania farmy wiatrowej był już rozważany od 2018 roku.

Niemal 2 mld Euro na farmy wiatrowe offshore

Przeznaczenie prawie 2 mld Euro na farmy wiatrowe ma podwoić moc wytwarzaną z tego źródła. Obecnie trwają pierwsze prace oraz analizy, gdzie zostaną rozmieszczone turbiny.

Według panów rządu Holandii do 2030 roku energia wiatrowa ma być głównym źródłem prądu w Niderlandach, a do 2050 roku kraj ten chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

Holenderskie rozwiązanie to niewątpliwie projekt proekologiczny, którzy sprawi, że kraj ten uniezależni się od dostaw innych surowców z pozostałych krajów Unii Europejskiej a także i Rosji. Jak najbardziej jest to projekt, który wart jest poparcia, a także zastanowienia się, czy w Polsce nie można zwiększyć ilości farm wiatrowych. Według danych udostępnionych przez Agencję Rynku Energii z dnia 31 grudnia 2021 r. moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła w naszym kraju 7116,7 MW. W porównaniu do grudnia poprzedniego roku zwiększyła się o 11,5%. Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wynosi obecnie prawie 17 GW.

A Wam jak podoba się projekt powstania farmy wiatrowej na Morzu Północnym? Czy Polska mogłaby pójść w ślady naszego zachodniego sąsiada?