Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ceny-węgla

Ceny węgla poszybowały w górę. Na składach brakuje eko groszku i innych surowców

Ceny węgla i innych surowców energetycznych w ostatnim czasie rażąco poszybowały w górę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że owych surowców także brakuje. Ludzie tłumnie rzucili się wykupywać to co zostało, ponieważ kolejne dostawy mają być jeszcze droższe, co przełoży się znacząco na domowy budżet. Już teraz za tonę eko groszku przyjdzie nam zapłacić nawet 1800 zł. To więcej aż o 150 procent w stosunku do roku poprzedniego. A ma być jeszcze drożej.

Ceny węgla w Polsce – będzie drożej

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla opublikowała badania, z których wynika, że jedno gospodarstwo domowe, które korzysta z węgla w sezonie grzewczym wydały na jego zakup w sezonie 2021/2022 średnio ok. 3 tys. zł., co jak obliczono, jest aż o 15 % więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, wydatki te stanowią aż 8% dochodów gospodarstw domowych i są najwyższe od ostatnich 6 lat.

– W tej chwili ludzie, którzy przymierzają się do zakupu węgla nie zastanawiają się nad ceną i kalorycznością. Wykupują „na pniu”, jak się tylko pokaże. W chwili obecnej nie mamy eko groszku na stanie. Czekamy, ale nie wiemy kiedy i w jakiej cenie będzie. Jest problem z zakupem na platformach sprzedażowych. Prawdopodobnie statek z rosyjskim węglem został zawrócony w Elblągu w wyniku nałożonych sankcji – informują w jednym z punktów sprzedaży węgla.

Ceny węgla w 2021 roku

GUS szacuje, że przeciętna średnioroczna cena tony węgla kamiennego w detalu w 2021 roku wynosiła 996,60 zł. W 2020 roku było to zaś 887,95 zł za tonę.

  • cena miału węglowego – ok 1000 zł/tona,
  • cena ekogroszku – 1300 – 1600 zł/tona,
  • cena węgla kostki – 1600-1700 zł/tona.

Ceny węgla w 2022 roku

Eksperci szacują, że węgiel w br. podrożał nawet o 15%. Obecnie ceny węgla wyglądają następująco:

  • węgiel orzech – 1150 zł/tona,
  • węgiel orzech workowany 1280 zł/tona,
  • ekogroszek – 1150 zł/tona,
  • ekogroszek workowany węgiel – 1280 zł/tona.

Czy węgiel nadal będzie drożał?

Prawie wszystkie punkty, w których można nabyć surowce, czekają na kolejne dostawy węgla, których obecnie po prostu brakuje. Sprzedawcy jednak już wiedzą, że kolejna partia będzie droższa aż o ok. 300 zł. Na ceny węgla ma wpływ również trwająca wojna na Ukrainie, która to ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo Wspólnoty, tym bardziej, że Rosja nadal pozostaje kluczowym dostawcą energii. Około 46% węgla, który trafia do Unii Europejskiej pochodzi z Rosji.

Kto to widział takie ceny węgla? Co oni wszyscy wyprawiają? Przecież to nie sposób będzie ogrzać domu. Jak ja emerytka mam odłożyć na 3 – 4 tony na zimę? Emerytura mała, do tego leki, opłaty, jedzenie. Miałam teraz na przedwiośniu dokupić jeszcze węgla, bo przecież w kwietniu trzeba też przepalać, ale chyba dokupię parę worków tylko. A co będzie na przyszłą zimę to nawet nie chcę myśleć – mówiła emerytowana mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego.

Rosnące ceny gazu, węgla i innych surowców energetycznych nie zachęcają do inwestowania w pro ekologiczne źródła energii. Jest drogo i będzie jeszcze drożej, pozostaje nam się zastanowić, co można zrobić, aby obniżyć koszty ogrzewania domu, w sposób pro-ekologiczny. By nie zatruwać środowiska i siebie.