Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
oczyszczacz-powietrza

Czy oczyszczacz powietrza bez filtrów może być skuteczny?

Oczyszczacz powietrza bez ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, bez konieczności wymiany filtrów? Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu niejednemu klientowi, czy aby jednak może być skuteczne w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami? Jak działa oczyszczacz powietrza bez filtrów? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytanie, czy warto zakupić oczyszczacz powietrza bez filtra?

Chyba każdy z nas wie jak wygląda proces filtracji. Filtry znajdujemy w większości produktów, nie tylko w oczyszczaczach powietrza. W samym samochodzie mamy kilka filtrów, które również powinniśmy regularnie wymieniać na nowe. Również nas nos działa jak filtr, jak w reklamie jednego z popularnych produktów na katar – kiery jest czysty chroni nas przed bakteriami i zakażeniem. Czy w takim razie oczyszczacze powietrza, podobnie jak nasz nos, mogą skutecznie działać bez filtra?

Oczyszczacz powietrza z ceramicznym rdzeniem sterującym TSS®

W tym miejscu warto przyjrzeć się portugalskiej marce Airfree, która opatentowała swój nowy wynalazek – ceramiczny rdzeń sterującym TSS®, będący alternatywą dla oczyszczaczy powietrza z filtrami. W jego wnętrzu usuwanych jest aż 99,99% mikroorganizmów. Jest doskonały do wnętrz podatnych i wrażliwych na działanie roztoczy i kurzu, a także zarodników pleśni, wirusów i bakterii.

Oczyszczacz powietrza z ceramicznym rdzeniem sterującym TSS® sprawdzi się zarówno w pokojach dziecięcych, w domach starców. Mogą go także używać alergicy, astmatycy a także osoby obłożnie chore.

Jak działa oczyszczacz powietrza z ceramicznym rdzeniem?

Wewnątrz oczyszczacza został zainstalowany ceramiczny rdzeń, który rozgrzewa się do temperatury 200ºC. Spalają się w nim bezpowrotnie mikroorganizmy, które znajdują się w powietrzu. Są one zasysane do wnętrza urządzenia na zasadzie konwekcji (proces ten polega na unoszeniu się ciepła na skutek przemieszczania się mas cieczy i gazów, co prowadzi do wyrównania ich temperatur). Dodatkowo producent zaznacza, że w procesie tym można zredukować dodatkowo o 26% poziom ozonu.

Czy oczyszczacz powietrza z ceramicznym rdzeniem jest skuteczny?

Owszem powinien  bez problemu poradzić sobie z zanieczyszczeniami pochodzenia organicznego, ale nie uchroni nas przez pyłami PM2.5 oraz P.M 10. Tak więc to , czego obawiamy się najbardziej nie zostanie usunięte. Dodatkowo oczyszczacz powietrza Airfree pobiera znacznie więcej energii elektrycznej, co oznacza, że rachunki za prąd będą wyższe, przy regularnym używaniu.

A może oczyszczacz powietrza z jonizatorem zamiast filtra?

Jonizacja powietrza to inna metoda na oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń bez użycia filtrów. Działanie tego urządzenia polega na tym, że niewielkiej wielkości generator przepuszcza prąd przez dwie elektrody dzięki czemu emitowane są jony dodatnie i ujemne. Takie działanie sprawia, że eliminowane są bakterie i wirusy, a także niektóre alergeny, pleść oraz grzyby.

Dużą zaletą tego typu oczyszczaczy powietrza jest fakt, że dodatkowo nawilżają skórę, przez co mają one pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i urodę. Niestety podobnie jak oczyszczacze z ceramicznym rdzeniem sterującym nie są w stanie wyeliminować pyłów PM 2.5 oraz PM 10 przez co wydają się nieskuteczne.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza bez filtra?

Oczyszczacze powietrza bez filtra maja swoje zalety, aczkolwiek warto zaopatrzyć się również z model z wymiennymi filtrami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że uda nam się wyeliminować bakterie, grzyby oraz pyły zawieszone, które są tak szkodliwe dla zdrowia.