Czym są filtry ULPA? Czy filtry ULPA są skuteczne i czy warto je stosować?
Nowoczesne oczyszczacze powietrza wykorzystują najnowsze technologie filtracji, by wyłapywać najrozmaitsze rodzaje zanieczyszczeń, które zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Coraz częściej jednak mówi się o urządzeniach, w których montowane są filtry ULPA, które to filtry mają być tzw. filtrami absolutnymi i mają wyłapywać najdrobniejsze zanieczyszczenia i bakterie. Pojawia się jednak pytanie, czy ich zastosowanie w oczyszczaczach powietrza jest uzasadnione? Czy warto kupić urządzenie z filtrem ULPA, a może to tylko zwykły chwyt marketingowy mający podbić sprzedaż danego modelu?
Czym są filtry ULPA?
Filtry ULPA od Ultra Low Penetration Air, często są zwane również filtrami absolutnymi. Zostały one wyprodukowane z myślą o zapewnieniu najwyższego poziomu filtracji, a tym samym zapewnieniu najlepszej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których są stosowane. Filtry ULPA występują w trzech głównych klasach:
- Ultra Low Penetration Air 17 – ULPA 17,
- Ultra Low Penetration Air 16 – ULPA 16,
- Ultra Low Penetration Air 15 – ULPA 15.
Który z tych filtrów odznacza się najwyższą skutecznością. Zasada jest prosta im wyższej klasy jest filtr tym mamy pewność, że usunie on więcej zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowo należy zaznaczyć, że filtry ULPA posiadają ramy wykonane z najwyższej jakości materiałów takich jak np. stal galwanizowana, nierdzewna czy MDF. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkty te są trwałe, odporne na korozję i bardzo wydajne.
Jakość filtracji
Filtry ULPA charakteryzują się pochłanianiem cząstek o wielkości 0,12 mikrona (skuteczność – 99,99%), a filtry HEPA tylko 0,3 mikrona (skuteczność na poziomie 99,95%). Oznacza to ni mniej ni więcej, że Ultra Low Penetration Air są bezkonkurencyjne jeżeli chodzi o zapewnienie nam czystego powietrza, w miejscach w których są stosowane.
Gdzie stosowane są filtry ULPA?
Filtry ULPA znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest spełnienie najwyższych norm czystości powietrza. Używa się ich więc w przemyśle:
- farmaceutycznym,
- spożywczym,
- chemicznym,
- elektronicznym,
- obiektach laboratoryjnych,
- szpitalnictwie.
Należy także zaznaczyć, że każdy filtr ULPA zanim trafi do sprzedaży jest indywidualnie testowany. Stosując je w wyżej wymienionych lokacjach nie ma mowy o wpadkach.
Jak często wymienia się filtry ULPA?
Szacuje się, że żywotność filtr ULPA nie różni się zbytnio od innych rodzajów filtrów. Zazwyczaj wynosi ona ok. 6 miesięcy, co nie oznacza, że nie może zostać wydłużona lub też skrócona w zależności od np. stopnia zanieczyszczenia pomieszczeń w których jest stosowany.
Czy warto stosować filtry ULPA?
Filtry ULPA zdecydowanie charakteryzują się wyższym stopniem filtracji aniżeli inne rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza. Ich używanie jednak w domowych oczyszczaczach nie jest uzasadnione i jest to zbędny wydatek, a także chwyt marketingowy, który ma służyć windowaniu ceny. Jeżeli nie pracujemy w laboratorium medycznym itp. to nie ma co przepłacać. Filtry ULPA właśnie ze względu na dużą skuteczność filtracji są znacznie droższe od filtrów HEPA czy też węglowego. Na potrzeby domowe w zupełności wystarczą filtry klasy E12, H13 i H14.