Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
aplikacje-smogowe

Uwaga SMOG, czyli najpopularniejsze aplikacje smogowe

Z roku na rok jakość powietrza w Polsce wydaje się być coraz gorsza, mimo wprowadzonych w większości dużych miast przepisów antysmogowych. Dzieje się tak dlatego, że w coraz większej ilości miejsc, montowane są czujniki mierzące oceniające jakość powietrza. Pojawiają się one już nie tylko w dużych miastach, ale też w miasteczkach czy na wsiach. Nie można bowiem udawać, że z powietrzem w naszym kraju nie ma problemu. Szczególnie jesienią i zimą warto na bieżąco monitorować jakość powietrza, zanim na dłużej wyjdziemy z domu. Przydadzą się wtedy tzw. aplikacje smogowe. Które z nich warto zainstalować i dlaczego?

Aplikacje smogowe

Aplikacje smogowe to nic innego jak specjalne programy, które monitorują zanieczyszczenie powietrza w kraju. Pokazują wiarygodne informacje na temat aktualnego jego stanu. Dostępne są w większości przypadków za darmo, zarówno na Androida jak i iOS. Ich dużą zaletą jest też banalna obsługa. Najczęściej wystarczy pobrać dany program ze Sklepu Play, zainstalować na telefonie, a następnie przejść krok po kroku samouczek, w tym udzielić zgody na możliwość dostępu do lokalizacji, aby być na bieżąco informowanym o stanie jakości powietrza w miejscowości / dzielnicy, w której przebywamy.

Top 5 aplikacji smogowych, które warto zainstalować?

Oczywiście nie musimy od razu instalować wszystkich na raz, bowiem mija się to z celem, ale warto mieć chociaż jedną w swoim telefonie. Które warto wybrać? Poniżej nasze top 5 najpopularniejszych aplikacji.

1. Kanarek

Ocena Google Play 4,7 – 29,2 tys. opinii

Darmowa aplikacja antysmogowa, która pozwala sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w okolicy, w której przebywamy, a także informuje o tym, kiedy spadnie ona poniżej ustalonego poziomu. Można także korzystać z mapy do szybkiego sprawdzenia sytuacji w kraju lub wybranych miastach w Polsce.

Jak podaje Sklep Play Kanarek używa 200 oficjalnych stacji GIOŚ, 1060 Syngeos, 640 LookO2, a także 920 Luftdaten, 210 SmogTok, 140 BleBox, 50 BeskidInstruments i 60 perfect-Air.

2. AirVisual / Air Quality

Ocena Google Play 4,7 – 246 tys. opinii

Bezpłatna aplikacja smogowa o międzynarodowym zasięgu, dla ponad 10 tys. miast w 80 krajach na świecie. Jej dużą zaletą jest to, że nie tylko pokazuje aktualny stan powietrza, ale także szacuje jego jakość w najbliższym czasie.

3. Air Europa

Ocena Google Play 4,3 – 26,7 opinii

Europe Air to bezpłatna aplikacja antysmogowa Europejskiej Agencji Środowiska, która dostarcza danych z ok. 3500 stacji z ponad 30 krajów europejskich.

4. Airly

Ocena Google Play 3,6 – 6,55 tys. opinii

Popularna aplikacja antysmogowa, która dostarcza wielu informacji na temat zanieczyszczenia w Polsce. Jej zaletą jest fakt, że dodatkowo zapamiętuje lokalizacje, a także wskazuje temperaturę powietrza w danej okolicy. Apka wyposażona jest dodatkowo w widget, który umożliwia szybki dostęp do informacji.

5. Zanieczyszczenie Powietrza – monitorowanie smogu

Ocena Google Play 3,4 – 3,09 tys. opinii

Prosta w obsłudze aplikacja smogowa, która pozwala ocenić jakość powietrza w Polsce, wraz z opisem.

Wyżej wymienione aplikacje antysmogowe to tylko niektóre z propozycji. A Wy z jakiej korzystacie? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami na naszym profilu Facebookowym, a najciekawsze odpowiedzi opublikujemy.