Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
filtr-do-oczyszczacza-powietrza-xiaomi

Czy warto kupić w oczyszczacz powietrza Xiaomi?

Oczyszczacz powietrza to niezbędny must have w każdym domu, szczególnie wówczas, gdy chcemy zapewnić sobie i swoim najbliższym czyste powietrze w miejscu, w którym przebywamy. Rosnące jego zanieczyszczenie, w wielu polskich miastach, szczególnie w okresie jesienno zimowym, niejako narzuca jego zakup. Oczyszczacze powietrza produkowane są przez różne marki. Różnią się one cenę, designem i funkcjonalnością. My podpowiadamy, czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi?  

Oczyszczacze powierza Xiaomi, czyli kilka słów o firmie

Xiaomi to chińskie przedsiębiorstwo założone 6 kwietnia 2010 roku. Jego główna siedziba mieści się w Pekinie. Specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i sprzedaż smartfonów, aplikacji i elektroniki użytkowej. Mimo krótkiej historii jego pozycja stale się umacnia. Co istotne, Xiaomi prowadziło działalność, wykorzystując popularność Apple`a i jego działań marketingowy. Obecnie jednak zmieniło nieco wizerunek i stało się bardziej autonomiczne. Głównym jego hasłem marki jest: tanie produkty o wysokiej jakości, dlatego też Chińczycy nie mają zamiaru przekroczyć 5% marży.

Początkowo Xiaomi nie posiadało własnych sklepów detalicznych, ani też nie współpracowały z żadnymi dystrybutorami z innych firm. Sprzedawali swoje produkty korzystając wyłącznie z własnej strony internetowej. Obecnie, coraz częściej można spotkać je w sklepach. Od 2016 roku dostępne są również w Polsce.

Normy zanieczyszczeń powierza Xiaomi

Wybierając oczyszczacz powietrza Xiaomi należy mieć na uwadze fakt, że chińskie normy zanieczyszczeń powietrza różnią się od europejskich. Stężenie pyłów akceptowalnych jest u nich większe:

  • PM2.5 mniejsze niż 76 µg/m3 – kolor zielony
  • PM2.5 od 76 µg/m3 do 150 µg/m3 – kolor pomarańczowy
  • PM2.5 większe niż 150 µg/m3 – kolor czerwony

Nowsze modele oczyszczaczy powietrza Xiaomi mają wgraną aktualizację, niemniej jednak starsze wymagają jej samodzielnego wgrania. Dlaczego to jest istotne? Ponieważ automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń w oczyszczaczu, spowoduje późniejsze jego uruchomienie.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Kupując oczyszczacz powietrza Xiaomi musimy pamiętać, że nie zastaniemy w nich „tradycyjnych” filtrów HEPA i węglowego, lecz nieco inne ich odpowiedniki. Są to:

  • Filtr niebieski – podstawowy, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w podstawowym wyposażeniu każdego oczyszczacza Xiaomi. Jest to filtr do oczyszczacza powietrza o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno w warunkach domowych jak i biurowych. Jest to filtr HEPA, który dodatkowo posiada warstwę węgla aktywnego. Co istotne, nie radzi on sobie z gazami i zapachami.
  • Filtr zielony do oczyszczaczy powietrza Xiaomi to ulepszona wersja poprzedniego. Dzięki niemu zwiększamy filtrację dodatkowo o czynniki gazowe i chemiczne.
  • Filtr fioletowy o najwyższym stopniu filtracji i największej warstwie węgla aktywnego w porównaniu z dwoma poprzednimi. Jego powierzchnia absorbująca wynosi aż 57000 metrów kwadratowych. Zwalcza nie tylko duże zanieczyszczenia ale także szkodliwe związki chemiczne, z którymi nie poradziły sobie dwa poprzednie filtry.

Niezależnie od tego, jaki oczyszczacz powietrza Xiaomi wybierzemy, należy pamiętać, że tylko regularna wymiana filtrów gwarantuje ich skuteczność i wysoki poziom filtracji. 

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi?

Wiele osób powie, że TAK. Jakość urządzenia, jego wydajność, a przede wszystkim tanie koszty użytkowania i eksploatacji zdecydowanie przemawiają na jego korzyść. Niezależnie od tego, jaki rodzaj filtra będzie w nich zastosowany i tak ich zakup może być tańszy (a jeżeli wybierzemy wysokiej jakości zamiennik filtra to już zupełnie tańszy) aniżeli zakup filtrów do np. Samsunga czy Sharpa.