Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
oczyszczacz-powietrza-kurz

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz, czyli jak skutecznie usunąć kurz z domu?

Kurz to mniejszy lub większy problem każdego domu i mimo że nie jesteśmy w stanie wyeliminować go całkowicie, możemy zminimalizować jego obecność i pilnować, aby się nie nawarstwiał. Nie każdy jednak wie, co wchodzi w jego skład i jak drażniąco wpływa na nasz układ oddechowy i odpornościowy. Podpowiadamy, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz i jak można się go pozbyć?

Czym jest kurz i co wchodzi w jego skład?

Kurz to nic innego jak pył, który powstaje ze sproszkowanych ziaren piasku, ziemi i cząsteczek różnych ciał. Jego składnikiem może stać się praktycznie wszystko, co tylko dostanie się do mieszkania przez okna i drzwi, a także to, co my przyniesiemy na ubraniach czy butach. Tak więc, znajdują się w nim: zarodniki grzybów, bakterii, włosy, pleśń, roztocze, złuszczony naskórek, sierść zwierząt, drobinki piasku, ziemi, kawałki trawy itp. Następnie kurz osiada się praktycznie wszędzie. Nikogo więc nie dziwi, że trzeba go zbierać nawet i codziennie, co może być dużym utrapieniem, niemniej, jednak jeżeli chcemy cieszyć się czystym domem, bez alergenów, warto zadbać o to, by było go jak najmniej. Czy pozostaje nam wyłączne codzienne sprzątanie, aby usunąć kurz ze wszystkich zakamarków naszego mieszkania? A może mamy w walce z nim jakichś sprzymierzeńców? Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć kurz z domu.

Jak sprzątać, by usunąć kurz z domu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Należy robić to regularnie. Nie możemy dopuszczać do tego, aby nagromadzał się on, czy to na meblach, czy też na podłodze. Bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z kurzem mogą okazać się specjalne ściereczki, które nie rozprowadzają go niepotrzebnie w powietrzu. Jeżeli takowych nie posiadamy, wystarczy ręcznik papierowy i płyn do szyb, dzięki czemu nie zniszczymy nawet delikatnych powierzchni.

Regularne odkurzanie pomieszczeń

W walce z kurzem pomogą także nowoczesne technologie, w tym odkurzacze z dobrym systemem filtrującym. Zapobiegają one wydostawaniu się kurzu z urządzenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Ale samo odkurzanie to nie wszystko. Nie zawsze bowiem mamy czas, aby robić to codziennie. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się oczyszczacze powietrza.

Sprawna wentylacja

Za mniejsze gromadzenie się kurzu w domu czy mieszkaniu odpowiada także sprawna wentylacja, dlatego warto regularnie czyścić kratki. Jeżeli zaś jesteśmy na etapie budowy domu, warto zawczasu pomyśleć o instalacji wentylacji mechanicznej. Jest ona, w porównaniu z grawitacyjną, bardziej energooszczędna, ponieważ polega na zamkniętym obiegu powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza pomoże w walce z kurzem?

Oczyszczacze powietrza skutecznie radzą sobie z wieloma różnymi zanieczyszczeniami, w tym również z kurzem! Już najprostsze modele, potrafią wyeliminować go z powietrza. Za eliminację dużych zanieczyszczeń, takich jak właśnie kurz, odpowiadają filtry wstępne oraz filtry HEPA. Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które stworzono właśnie po to, by eliminować wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, aczkolwiek nie można ich traktować jako remedium na kurz.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza, ważnym parametrem, który powinniśmy sprawdzić, przed jego zakupem, jest współczynnik CADR, który określa, jaka objętość powietrza została przefiltrowana w ciągu jednej godziny. Im wyższa jego wartość, tym lepiej.

A co z roślinami domowymi?

Rośliny domowe mogą być siedliskiem kurzu, dlatego warto wybierać tylko te, które mają właściwości oczyszczające powietrze. O tym, jakie rośliny oczyszczają powietrze pisaliśmy w innym artykule, do którego serdecznie zachęcamy.,

Jeżeli chcemy tracić mniej czasu na sprzątanie, a jednocześnie zapewnić sobie i swoim najbliższym powietrze wolne od zanieczyszczań i kurzu, warto zakupić oczyszczacz powietrza, który wspomoże walkę z wszelkimi zanieczyszczeniami.