Miernik jakości powietrza i jego zastosowanie
Kupując oczyszczacz powietrza zazwyczaj ma on wbudowany miernik jego jakości. Co jednak można zrobić, gdy takowego urządzenia nie posiadamy i nie chcemy kupować? Nieco tańszym rozwiązaniem może się okazać miernik jakości powietrza, który pozwala na bieżąco kontrolować poziom zanieczyszczeń, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Podpowiadamy, czy warto go kupić, a także jakie jego rodzaje mamy do wyboru?
Miernik jakości powietrza, czyli co?
Miernik jakości powietrza to coraz popularniejsze urządzenia. Ten niewielkich rozmiarów przedmiot mierzy kluczowe składniki zanieczyszczenia, w tym m.in. cząstki stałe (PM1, PM2,5, PM10) oraz gazy (NO2, O3, SO2 i CO), aby każdy użytkownik miał szczegółowy wgląd w jakość powietrza, którym oddycha. Domowe czujniki jakości zazwyczaj są niewielkich rozmiarów. Wyglądem mogą przypominać cyfrowy zegar z budzikiem, a niektóre maja bardziej wymyślne formy. Co istotne, taki miernik jakości powietrza możemy zabrać ze sobą w podróż, czy do pracy.
Rodzaje mierników jakości powietrza
Wyróżnia się dwa główne rodzaje mierników jakości powietrza:
- Zewnętrzne.
- Wewnętrzne.
Te pierwsze często instalowane są przez samorządy, a ich wyniki każdy z nas można sprawdzać na specjalnych stronach internetowych. Co istotne, często jakość powietrza może różnić się między poszczególnymi ulicami, dzielnicami i miastami.
Wewnętrzne mierniki jakości powietrza służą do określania poziomu zanieczyszczeń wewnątrz budynków. Można ich stosować zarówno w domach, jak i mieszkaniach, tudzież w biurach i innych miejscach pracy i nauki.
Co można mierzyć domowymi miernikami jakości powietrza?
Domowe mierniki pozwalają zmierzyć m.in. poziom:
- PM10 – pyłów zawieszonych, złożonych z cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm.
- 5 – pyłów zawieszonych, które składają się z cząsteczek, których wielkość nie przekracza 2,5 μm. Akceptowalny ich poziom wynosi 25 µg/m3.
- LZO – lotnych związków organicznych, które charakteryzują się m.in. tym, że łatwo zmieniają swój stan skupienia. Aż 73% z nich uznawanych jest za rakotwórcze.
- Formaldehydów, w tym m.in. aldehydu mrówkowego, który ma działanie rakotwórcze.
- Temperatury.
- Wilgotności, której prawidłowy poziom mieści się w granicach 40-60%.
Dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza?
To, jakim powietrzem oddychamy, przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie. Smog i inne zanieczyszczenia przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergii i astmy oraz nowotworów. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Wiedząc, że poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy, jesteśmy w stanie zawczasu zareagować np. włączyć oczyszczacz powietrza, czy też zabrać ze sobą maseczkę antysmogową, gdy wychodzimy z domu, czy to na zakupy, czy też do pracy.
Aplikacje do mierzenia jakości smogu
O tych pisaliśmy szerzej w innym naszym artykule, do którego lektury serdecznie zachęcamy. Rozwiązanie to, pozwala jednak na monitorowanie jakości powietrza zewnętrznego, a nie tego wewnątrz budynków.
Mierniki jakości powierza dostarczają rzetelnej wiedzy na temat jego stanu. Te proste w obsłudze urządzenia, powinny na stałe zagościć w naszych domach.