Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
certyfikaty-oczyszczacze-powietrza

Oczyszczacze powietrza – certyfikaty

Kupując oczyszczacz powietrza mało kto zastanawia się nad tym, czy posiada on stosowne certyfikaty, które mają potwierdzać m.in. ich skuteczność i bezpieczeństwo. Skupiamy się głównie na tym, z jakiej powierzchni jest w stanie usunąć zanieczyszczenia i jaki ma design. Prawda jest jednak taka, że każdy ceniony producent musi zamieścić informacje na temat tego, jakie certyfikaty posiada jego produkt. Urządzenie zanim trafi na rynek musi przejść liczne testy, które sprawdzą, czy może zostać dopuszczone do sprzedaży. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne z kolei mogą być „dodatkowym atutem” i mają zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwa i jakości.

Po co oczyszczaczom certyfikaty?

Każdy oczyszczacz powietrza zanim trafi na rynek zostaje poddany licznym testom, na których podstawie otrzymuje on odpowiednie certyfikacje, które mają zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwo i jakość. I chociaż mogą budzić wątpliwości odnośnie ich rzetelności i trafności prowadzonych badań. My podpowiadamy, na które certyfikaty warto zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza.

Certyfikaty w oczyszczaczach powietrza

AAFA (Certyfikat Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii)

Certyfikat AAFA przyznawany jest urządzeniom, u których udowodniono usuwanie alergenów i zatrzymywaniu ich wewnątrz produktu. Jego otrzymanie jest bardzo trudne i trzeba spełnić pewne warunki. Urządzenia, które go dostają muszą:

  • Usuwać zdecydowaną większość alergenów z wykładziny dywanowej.
  • Zatrzymywać alergen wewnątrz urządzenia.
  • Usuwać alergen, a nie go rozprzestrzeniać.
  • Działać skutecznie nawet w sytuacji częściowego zapełnienia zbiornika.
  • Zatrzymywać alergen również podczas opróżniania zbiornika.

Asthma and Allergy Foundation of America | AAFA | Home

AHAM (Certyfikat stowarzyszenia Producentów Urządzeń Domowych)

Certyfikat ten mogą uzyskać wyłącznie te urządzenia, które w przeprowadzonych testach wykażą, że skutecznie usuwają z powietrza takie zanieczyszczenia jak: dym papierosowy, kurz i pyłki.

AHAM VERIFIDE Vector Logo - (.SVG + .PNG) - SeekVectorLogo.Net

BAF (The British Allergy Fundation)

Allergy UK jest brytyjską organizacją charytatywną, która zajmuje się pomaganiem osobom dorosłym i dzieciom, które mają alergię. Założona została w 1991 roku, a pieczęć Allergy UK’s Seal of Approval™ jest uznawanym na całym świecie znakiem rozpoznawczym marki. Obecnie jest używana aż w 135 krajach na całym świecie rzez ponad 100 firm w szerokiej gamie produktów. Urządzenia, które posiadają certyfikat BAF to te, u których potwierdzono, że zmniejszają lub usuwają alergeny ze środowiska zewnętrznego.

Certyfikat British Allergy Foundation - co oznacza? - MWP Najlepsze  oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Certyfikat Der Grüne Punkt

Atest ten umieszczony na opakowaniach oznacza, że produkt może być poddany recyklingowi, a producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów.

Downloads | Der Grüne Punkt

Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii

Certyfikat, przyznawany od 2006 roku, ten mogą uzyskać wyłącznie urządzenia, które są przyjazne dla alergików i osób z różnymi nietolerancjami.

Oczyszczacze powietrza - Rybnik, Gliwice, Śląsk – Kliwent

Atest PTA

Atest PTA, przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które zrzesza naukowców zajmujących się problemem alergii. Produkty, które są opatrzone tym znakiem zostały przebadane pod kątem alergologicznym i są dla nich bezpieczne.

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą  i czy są niezbędne? - Ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Atest PZH

Atest ten, przyznawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, określa produkty, które z żaden sposób nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. Jest wydawany na podstawie zgłoszenia producenta i wystawiony przez instytucję do oceny jakości, tj. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Atest PZH - Czym jest? Ile kosztuje? Jak sprawdzić czy jest wymagany  certyfikat higieniczny? - Blog Higieniczny.pl

TUV Rheinland

TUV (niem. Technischer Überwachungsverein) to związek inspekcji technicznej, który u naszych zachodnich sąsiadów, zajmuje się kontrolowaniem produktów pod kątem bezpieczeństwa. Produkty, które przechodzą szczegółowe testy, otrzymują certyfikat świadczący o spełnianiu minimalnych wymagań niemieckiej ustawy o bezpieczeństwie sprzętu.

TÜVRheinland Polska - YouTube

Wyżej wymienione certyfikaty, które mogą znaleźć się na oczyszczaczach powietrza to tylko niektóre z najważniejszych, o międzynarodowym charakterze. Oczywiście ów produkty mogą otrzymać także inne atesty, aczkolwiek przed zakupem urządzenia, warto sprawdzić, czym są i kto je wydał.