Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
co-zrobić-z-choinką

Co zrobić z choinką po świętach?

Święta, święta i po świętach. W lodówce pozostało nam jeszcze wiele jedzenia, które możemy zamrozić, prezenty też znalazły swoich właścicieli oraz swoje miejsce, ale pojawia się pytanie … co zrobić z choinką? Jeżeli mamy sztuczne drzewko to sprawa jest prosta. Wystarczy spakować je do pudełka i otworzyć za kolejny rok. Sprawa się jednak komplikuje w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na żywe drzewko. Zatem co z nim zrobić? Czy można wyrzucić je na śmietnik? Podpowiadamy, co zrobić z choinką po świętach?

Czy choinkę można wyrzucić do śmietnika?

Należy wyraźnie podkreślić, że choinki nie można wrzucać do śmietnika. Należy ona bowiem do produktów wielkogabarytowych, których firmy zajmujące się odbiorem odpadów nie chcą zabierać. Duże gabaryty są wywożone wyłącznie dwa razy w roku, niekoniecznie zaraz po świętach., lub też za ich odbiór pobierane są dodatkowe opłaty. Co niektórzy, mogą zaś próbować podrzucić choinkę do śmietników, należących do bloków i tutaj możemy liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony administracji osiedla. Co więc można z nią zrobić?

Co zrobić z choinką po świętach?

W związku z tym, że żywa choinka jest produktem ekologicznym, jej zastosowań jest wiele. Oczywiście jednym z rozwiązań jest kupno drzewka w doniczce, wówczas zaraz po świętach możemy je posadzić w ogródku lub w lesie. Nie zalecamy jednak zasadzać go tuż pod blokiem, ponieważ może ona wyrosnąć na naprawdę spory okaz, który będzie przeszkadzać sąsiadom lub naruszał przewody biegnące pod terenami zielonymi.

Posadzenie choinki w przydomowym ogródku to niejedyne rozwiązanie:

 • Styczniowe zbiórki świątecznych drzewek – w niektórych miejscowościach, tak jak np. w Warszawie, choinki wracają do mieszkańców w postaci ciepła w kaloryferach. Oddane drzewka trafiają bowiem do lokalnych elektrociepłowni jako ekologiczne paliwo.
  • Warto zaznaczyć, że także niektóre sklepy oferują także poświąteczne odbieranie choinek np. Factory Kraków.
 • Kompost – stare drzewko można oddać na kompost, a kwaśna ziemia idealnie nada się pod krzak borówek, rododendrony czy azalie.
 • Ściółka – pozostałości po choince, w postaci igieł i gałązek bardzo chętnie przyjmą borówki, azalie, a także inne rośliny kwasolubne, które można posadzić także w mieszkaniu w bloku.
 • Gałęzie choinek jako ocieplenie, które może posłużyć do zabezpieczenie przed zimnem rabatek i grządek.
 • Można z nich wyprodukować węgiel drzewny.
 • Choinki jako wiatrochron – gałęzie drzewek mogą posłużyć jako ochrona przed wiatrem.
 • Zrębki, które nadadzą się na ściółkę ogrodową, do wysypania ścieżek, czy na permakulturę.
 • Opał do kominka.
 • Zabawka dla dzieci.
 • Napar z igliwia, który można dodać np. do kąpieli.

Jak widać, choinka po świętach może mieć wiele zastosowań i wcale nie musimy jej od razu wyrzucać. Co istotne, w Internecie, możemy znaleźć także wiele ofert typu: „przyjmę choinkę po świętach”, co ułatwi nam jej „pozbycie się”. Które rozwiązanie będzie najlepsze? To już decyzja należy do nas. Pamiętajmy jednak, by nie wyrzucać całej choinki na śmietnik, ponieważ może się to dla nas źle skończyć.