Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jakość powietrza w Europie?

Zanieczyszczenie powietrza w Europie

Smog staje się coraz większym problemem wszystkich krajów świata. Tylko nieliczne miejsca, mogą się obecnie poszczycić niską emisją zanieczyszczeń, dlatego dziś weźmiemy pod lupę Europę i poszukamy najczystszego i najbrudniejszego państwa na tym kontynencie. Przyjrzymy się, jaka jakość powietrza w Europie występuje w poszczególnych rejonach, a także wybierzemy najbardziej zanieczyszczone miasta. Odpowiemy na pytanie, czy smog w Europie stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia?

Gdzie znajduje się najczystsze powietrze w Europie?

Wydawać by się mogło, że najczystsze powietrze w Europie będzie w krajach śródziemnomorskich, i tu zaskoczenie. Które więc kraje przodują, pod względem najlepszej jakości powietrza? Bez wątpienia są to: Szwecja, Finlandia, Islandia, Estonia i Hiszpania (biorąc pod uwagę państwo, jako całość). Wiele osób może powiedzieć? Ale jak to, przecież w czterech pierwszych wymienionych, panują ujemne temperatury, a zimą mróz w tamtych rejonach jest bardzo dokuczliwy, stąd też mieszkańcy muszą czymś ogrzewać mieszkania i domy. Myślenie takie, z pewnością bierze się z tego, że w Polsce, smog jest szczególne zauważalny w zimie, w okresie grzewczym. Tymczasem, z raportu WHO, jasno wynika, że zdecydowanie najlepszym powietrzem może poszczycić się Finlandia, gdzie roczne stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu wynosi zaledwie 6 mikrogramów na metr sześcienny (dopuszczalna norma wynosi 50). Co istotne, Helsinki, mogą poszczycić się bardzo dobrze rozbudowaną siecią dróg rowerowych i świetnym transportem publicznym, przez co powietrze jest tam takie czyste. Z kolei Islandia, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii geotermalnej nie zmaga się z problemami związanymi z węglem.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie to przede wszystkim największe metropolie. To właśnie w nich występuje smog.

Ranking zanieczyszczenia powietrza NO2 (marzec 2022)

 1. Newcastle upon Tyne –179% bezpiecznej normy WHO, 25 µg / m3;
 2. Neapol – 170%;
 3. Paryż – 165%;
 4. Antwerpia – 144%;
 5. Dortmund – 142%;
 6. Zurych – 140%;
 7. Stuttgart – 137%;
 8. Monachium – 134%;
 9. Frankfurt nad Menem – 130%;
 10. Hamburg – 128%.

Katowice znalazły się dopiero na 18 miejscu niniejszego rankingu.

Ranking zanieczyszczenia powietrza PM10 (marzec 2022)

 1. Malaga – 125% bezpiecznej normy WHO, 45 µg / m3;
 2. Sewilla – 103%;
 3. Belgrad – 91%;
 4. Katowice – 90%;
 5. Antwerpia – 85%;
 6. Sztokholm – 83%;
 7. Kraków – 82%;
 8. Stuttgart – 79%;
 9. Oslo – 78%;
 10. Wrocław – 77%.

Jakość powietrza w Europie nie należy do najlepszych. Bardzo wiele miast, przekroczyło normę WHO zarówno w zestawieniu zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, jak i pyłem PM10, co oczywiście nie napawa optymizmem. Z kolei Europejska Agencja Środowiska szacuje, że w dalszym ciągu  z powodu smogu, w Europie, przedwcześnie umiera kilkaset tysięcy osób rocznie. Zła jakość powietrza, nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, przyrodę i klimat, ale także prowadzi do ogromnych strat finansowych w gospodarce.