Jakie filtry powietrza wybrać do systemów rekuperacji?
Systemy rekuperacji (wentylacyjne z odzyskiem ciepła) są coraz bardziej popularne w nowym budownictwie, ponieważ umożliwiają skuteczne wentylowanie pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii oraz zapewniają czyste i bezpieczne powietrze dla domowników.
Jednym z elementów systemów rekuperacji są filtry powietrza umieszczone w kanale wentylacyjnym. Proces filtrowania powietrza w takim systemie polega na zatrzymywaniu zanieczyszczeń z powietrza zewnętrznego zanim trafi do wnętrza pomieszczeń, co chroni cały układ instalacyjny w tym wymienniki ciepła przed osadem, a przede wszystkim domowników przed szkodliwymi związkami znajdującymi się w powietrzu.
Jakie są zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego dowiesz się z artykułów na naszym blogu.
Filtrowanie powietrza w systemach rekuperacji.
Wybór odpowiedniego filtra powietrza zależy od rodzaju zanieczyszczeń, które występują w powietrzu zewnętrznym, a także od rodzaju i wielkości pomieszczeń w których system rekuperacji jest zainstalowany. Ważne jest, aby regularnie wymieniać filtry powietrza, żeby zapewnić odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach i utrzymać sprawność systemu rekuperacji.
Dlaczego warto wymieniać filtry na nowe dowiesz się tutaj.
Filtry powietrza do systemów rekuperacji mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak węgiel aktywny, filc, włóknina szklana czy plecionka metalowa.
Oto kilka rodzajów filtrów powietrza do systemów rekuperacji:
Filtry wstępne – służą do zatrzymywania większych cząstek, takich jak kurz i pył. Filtry wstępne są zazwyczaj wykonane z siatki metalowej lub pianki poliestrowej.
Filtry zasadnicze – zatrzymują mniejsze cząstki, takie jak pyłki, pleśnie, bakterie i wirusy. Najczęściej używane filtry zasadnicze to filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które usuwają z powietrza cząstki większe niż 0,3 mikrona.
Filtry węglowe – usuwają z powietrza nieprzyjemne zapachy, gazowe zanieczyszczenia oraz lotne związki organiczne.
Filtry powietrza stosowane w systemach rekuperacji powinny spełniać określone wymagania techniczne i jakościowe, takie jak:
Wysoka skuteczność filtracji w usuwaniu cząstek stałych, takich jak pył, kurz, roztocza i alergeny, a także cząstek organicznych i chemicznych, takich jak dym, opary i toksyny.
Długa żywotność, aby nie wymagały częstej wymiany i utrzymywały swoją efektywność.
Niskie opory przepływu powietrza, aby utrzymać wydajność systemu rekuperacji i zapewnić optymalne zużycie energii.
Odpowiedni rozmiar filtrów, ponieważ ich odpowiednie dopasowanie do wymiarów systemu rekuperacji zapewni skuteczną filtrację.
Rekuperacja ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na zaoszczędzenie energii, ponieważ odzyskiwane ciepło z powietrza odprowadzanego z budynku, zamiast być tracone, jest wykorzystywane do ogrzewania świeżego powietrza wprowadzanego do budynku. Po drugie, zapewnia ona optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne dla osób z alergiami i astmą, ponieważ umożliwia usuwanie alergenów i innych zanieczyszczeń z powietrza. Ponadto, rekuperacja pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok.
Wadą rekuperacji jest jej koszt, ponieważ instalacja systemu rekuperacji wymaga inwestycji finansowej. Jednakże, w dłuższej perspektywie, korzyści wynikające z oszczędności energii mogą przeważać nad kosztami inwestycji.