Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
oczyszczacz-powietrza-czy-odkurzacz

Odkurzacz, czy oczyszczacz powietrza, co lepiej poradzi sobie z zanieczyszczeniami?

Wiosną wiele osób decyduje się porządki. Mycie półek, pranie, sprzątanie, trzepanie dywanów, mycie okien – wszystko po to by doprowadzić dom do ładu. Generalne porządki są wskazane, po miesiącach w zamkniętych pomieszczeniach. Chcemy wpuścić do naszego domu powiew świeżości i pozytywną energię, a jednocześnie dostrzegamy wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia,  które to nagromadziły się w zimie. I tutaj kluczem do sukcesu jest odpowiednie zgromadzenie sprzętu i innych urządzeń, które pomogą nam  porządkach. Na myśl z pewnością przychodzi nam odkurzacz, myjki do okien itp. Ale czy to jedyny sprzęt, który może nam pomóc w porządkach? Okazuje się, że nie. Warto także zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. My podpowiadamy dlaczego?

Jak działa odkurzacz?

Odkurzacz to zdecydowanie król domowych porządków, ale obecnie niejako trochę traci swój statut na rzecz m.in. oczyszczacza powietrza. Niemniej jednak, trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek gospodarstwo domowe bez chociażby podstawowego modelu. Jak działa odkurzacz? Po uruchomieniu urządzenia turbina ssąca, powoduje zasysanie powietrza, dzięki czemu zassane zostają drobinki zabrudzeń i kurzu, ale i nie tylko. Następnie zabrudzenia przechodzą przez separator zabrudzeń, szereg filtrów, oraz samą turbinę, by ostatecznie samo powietrza zostało wypchnięte z odkurzacza, od strony wylotu turbiny. Ten nieskomplikowany proces, z bardzo dużą skutecznością, pozwala zebrać z czyszczonych powierzchni zabrudzeń i kurzu, a nawet na przeprowadzenie filtracji powietrza. 

Domowe odkurzacze mogą być wyposażone w różne rodzaje komór filtracyjnych, bądź też wykorzystywać odmienne sposoby i technologie do przeprowadzanie separacji zabrudzeń i filtracji powietrza.

Dlaczego warto także kupić oczyszczacz powietrza?

W wiosennych porządkach może nas wspomóc także oczyszczacz powietrza. Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym więcej funkcji posiada, w tym nie tylko filtrację, ale także funkcję nawilżacza. Dzięki niemu możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, kurzu, bakterii, pleśni czy nawet alergenów. Co istotne, urządzenie działa automatycznie, bez ingerencji człowieka i załącza się wówczas, gdy poziom zanieczyszczeń zostanie przekroczony. Oczyszczacz powietrza stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczaniach i dobiera odpowiednie parametry, w zależności od potrzeb. Pomoże nam również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, w tym także dymu papierosowego. Dzięki niemu odświeżymy mieszkanie, garderobę i inne pomieszczenia, a w sezonie pylenia – pozbędziemy się alergenów. 

W czym tkwi siła oczyszczacza powietrza?

Siła oczyszczacza powietrza tkwi głównie w zainstalowanych w nich filtrach, które musimy regularnie wymieniać, aby poprawić jego sprawność. Zazwyczaj, są to:

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są także w inne funkcje, które wspomagają skuteczną walkę z zanieczyszczeniami, w tym m.in.:  jonizację czy technologię plasmacluster. Jeżeli więc w najbliższym czasie planujesz wiosenne porządki i chcesz to zrobić skutecznie, mądrze i szybko, pomyśl także o zakupie oczyszczacza powietrza.