Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
oczyszczacz-powietrza

5 rzeczy, o których powinniście wiedzieć kupując oczyszczacz powietrza

Zakup oczyszczacza powietrza to nie lada wyzwanie tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, różnych marek, o różnych parametrach, kształtach i funkcjonalnościach. Mając powyższe na względzie gro osób próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza? Na to pytanie, już poniekąd odpowiedzieliśmy, w poprzednich artykułach, do lektury których serdecznie zapraszamy, acz tym razem chcieliśmy poniekąd podsumować te rozważania, wskazując 5 rzeczy, o których powinniście wiedzieć kupując oczyszczacz powietrza.

1.      Oczyszczacz powietrza to rozwiązanie idealne na wszystkie zanieczyszczenia

Nawet najlepszej jakości oczyszczacz powietrza, nie zastąpi regularnego sprzątania domu. Możemy kupić najdroższy model, o największej liczbie funkcji, lecz nie wyeliminuje on np. wszystkich zanieczyszczeń. Zawsze zostanie promil tych, których nie usunie. Stąd też jeżeli np. liczymy na to, że pozbędzie się on całości kurzu, czy wirusów z powietrza, możemy się rozczarować. Tak więc, sprzątanie nas nie ominie. Możemy co najwyżej wspomóc się dostępną obecnie technologią.

2.      Sercem oczyszczacza są filtry

Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza jest kluczowa i to będziemy podkreślać nieustannie. Kupując urządzenie powinniśmy więc sprawdzić, w jaki rodzaj części eksploatacyjnych zostało wyposażone. Warto również sprawdzić ich ceny, aby nie okazało się, że będzie to dla nas zbyt wysoki wydatek. Zazwyczaj mamy do wyboru:

Oczywiście w niektórych modelach mamy do czynienia z filtrami zintegrowanymi, których cena jest często niższa aniżeli zakup każdego z osobna. Tak więc, oczyszczacze powietrza wymagają regularnej wymiany filtrów, aby utrzymać swoją skuteczność. Przez zakupem warto więc sprawdzić, jakie są w nim stosowane i jak często wymagają wymiany.

3.      Zbyt mocny oczyszczacz nie znaczy najlepszy

Kupując oczyszczacz powietrza sprawdź jego efektywność. Określ wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracować, a następnie zdecyduj, który model jest odpowiedni. Nie wybieraj oczyszczacza powietrza do mieszkania 60m.kw. jeżeli pomieszczenie liczy tylko 40m.kw. Zbyt „mocne” urządzenie może generować znacznie wyższe rachunki za prąd. Kupowanie nad wyraz mija się z celem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być zakup kilku oczyszczaczy powietrza do każdego pomieszczenia osobno.

4.      Cicha praca

Sprawdź, jaki poziom hałasu generuje oczyszczacz powietrza. Jeśli zamierzasz korzystać z niego w sypialni lub w miejscu pracy, warto wybrać model, który jest cichy podczas pracy, aby nie zakłócać snu lub skupienia. Co istotne, na pierwszy rzut oka poziom hałasu może nam nie przeszkadzać. Problem może pojawić się wówczas, gdy zaczniemy z niego korzystać regularnie.

5.      Design też ma znaczenie

Prawda jest taka, że oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które zajmuje trochę miejsca. Warto więc wybrać model, który będzie pasował do wystroju wnętrza. Producenci tego typu urządzeń coraz częściej prześcigają się z oferowaniem produktów w różnych kolorach, kształtach i wielkościach, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Pamiętajcie. Istnieje wiele innych czynników, które mogą być dla nas istotne, takich jak dodatkowe funkcje (np. tryb nocny, czujniki jakości powietrza, sterowanie zdalne), marka i cena. Przed dokonaniem wyboru zawsze warto dokładnie przeanalizować różne modele, porównać ich cechy i przeczytać opinie innych użytkowników, aby znaleźć oczyszczacz powietrza, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.