Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Wiosenne pyłki – jak sobie z nimi radzić?

W regionach o klimacie umiarkowanym, w okresie wiosennym, zazwyczaj następuje uwolnienie sezonowych pyłków, pochodzących z drzew, traw, kwiatów i chwastów. Te wiosenne pyłki to sproszkowane cząsteczki wytwarzane przez rośliny w celu przenoszenia komórek rozrodczych do innych roślin.  

Średnica pyłku waha się od sześciu mikronów do 100 mikronów. Dla porównania, bakterie mają rozmiar mniejszy niż jeden mikron, a sól kuchenna ma średnicę około 120 mikronów. Wdychany pyłek przedostaje się do nosa i gardła, co może wywołać objawy alergii i astmy.

Dlaczego w tym roku alergia na pyłki może wystąpić wcześniej?

Naukowcy wskazują, że częściową przyczyną dłuższych sezonów alergicznych mogą być zmiany klimatyczne. Z badań wynika, że rosnące globalne temperatury przyspieszają wzrost roślin i kwiatów, wpływając w ten sposób na produkcję i uwalnianie pyłku. Oprócz wyraźnych zmian klimatycznych jeszcze większym czynnikiem wpływającym na coraz większą produkcję pyłków (i reakcje alergiczne populacji) jest rosnąca emisja dwutlenku węgla.

Jedno z badań wykazało, że według przewidywań w tym stuleciu w USA całkowita ilość pyłków wzrośnie o 200%, jeśli emisja CO2 z różnych źródeł, takich jak pojazdy i elektrownie, pozostanie wysoka. Sezon pylenia może rozpocząć się wiosną nawet ponad miesiąc wcześniej i trwać dłużej niż zwykle.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z objawami alergii wiosennej 

1. Rozpocznij wiosenne porządki

Czysty dom oznacza mniej pyłków, kurzu i innych czynników wywołujących alergie. Przynajmniej raz w tygodniu używaj odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA do czyszczenia dywanów, dywaników i mebli pokrytych tkaniną. Zatrudnianie profesjonalnej osoby do czyszczenia dywanów co sześć miesięcy może pomóc w usunięciu alergenów osadzonych w tkaninach. 

2. Monitoruj liczbę pyłków 

Wiedza to potęga. Jeśli będziesz na bieżąco monitorować ilość pyłków w powietrzu w danym momencie, to możesz odpowiednio szybko się zabezpieczyć. Istnieje wiele zasobów internetowych, które umożliwiają śledzenie aktualnego stanu pyłków, prognoz i historycznych danych dotyczących alergenów. 

3. Włącz klimatyzator 

Kuszące jest otworzenie okien i wpuszczenie ciepłego, wiosennego powiewu do wnętrza, ale może to spowodować przedostanie się pyłków i innych zanieczyszczeń z powietrza zewnętrznego. Zanim jednak ustawisz termostat na komfortową temperaturę, upewnij się, że filtr HVAC jest czysty.  

4. Wybieraj bezpieczne kwiaty 

Jeżeli chcesz poczuć wiosnę we własnym domu poprzez dekorację wnętrza kwiatami, zwróć uwagę czy mogą one wywołać alergię. 

Kwiaty z mniejszą ilością pyłków:   

begonie

liliowce   

petunie   

róże   

tulipany 

Kwiaty z większą ilością pyłków:    

stokrotki

chryzantemy   

słoneczniki   

nagietki   

naparstnice 

5. Trenuj w pomieszczeniu 

Wybranie się na wiosenny bieg może wydawać się dobrym pomysłem, ale jeżeli stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie to lepiej potrenować w pomieszczeniu, w którym jakość powietrza nie budzi zastrzeżeń. 

6. Weź prysznic wieczorem

Po długim dniu spędzonym na zewnątrz weź przyjemny prysznic, który zmyje wszelkie pyłki i inne alergeny znajdujące się na skórze, włosach i ubraniu. 

7. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Możesz utrzymać czystość powietrza w pomieszczeniu, korzystając z wysokowydajnego oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu, który usuwa alergie, pleśń, wirusy i inne zanieczyszczenia. Pamiętaj o właściwym doborze filtrów do oczyszczacza, które dostępne są tutaj. 

Aby skutecznie radzić sobie z objawami alergii wiosennej, ważne jest, aby być na bieżąco z jakością powietrza zewnętrznego, podejmować środki zapobiegawcze i na bieżąco poprawiać jakość powietrza w domu lub biurze.