Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
zanieczyszczenie-powietrza

Nowa Ruda – miasto o najgorszej jakości powietrza w Polsce

Nowa Ruda na Dolnym Śląsku po raz kolejny zdobyła niechlubny tytuł miasta o najgorszej jakości powietrza w Polsce. Według rankingu Polskiego Alarmu Smogowego z 2024 roku, miasto to zmaga się aż z 56 dniami smogowymi rocznie, co znacznie przekracza normę unijną wynoszącą 35 dni. Jest to niepokojąca wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców, ponieważ, jak to już wielokrotnie podkreślaliśmy smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przykrzymy się nieco bliżej temu, które to jeszcze miasta w Polsce mogę „poszczycić” się najgorszą jakością powietrza. Koniecznie przeczytajcie.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy co roku publikuje ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Tegorocznym, niechlubnym “zwycięzcą” została Nowa Ruda, która już w poprzednich latach znajdowała się na pierwszym miejscu tego zestawienia. Za nią uplasowały się Sucha Beskidzka (44 dni smogowe) oraz Nowy Targ (37 dni smogowych).

Benzo(a)piren – zagrożenie dla zdrowia

Jednym z największych zagrożeń związanych ze smogiem jest obecność rakotwórczego benzo(a)pirenu. W niektórych miastach jego stężenie przekracza normy kilkakrotnie. Sucha Beskidzka w Małopolsce zanotowała aż 600% przekroczenia dopuszczalnej wartości tej szkodliwej substancji. W przeciwieństwie do tego, województwa lubuskie, lubelskie, mazowieckie, zachodniopomorskie i podlaskie wykazały najniższe poziomy zanieczyszczeń.

Pozytywne zmiany w walce ze smogiem

Chociaż problem smogu pozostaje poważny, autorzy raportu podkreślają, że widać pewne postępy w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Na przykład śląska gmina Godów, która jeszcze niedawno była w czołówce unijnych rekordzistów pod względem stężenia pyłów PM10, spadła z czwartej pozycji na 60. Z czołówki rankingu wypadły również miasta takie jak Kraków, Katowice czy Zabrze, które z roku na rok poprawiają jakość powietrza. Mają na to oczywiście nie tylko wpływ zmiany w regulacjach prawnych, ale także większa świadomość problemu i odpowiedzialność społeczna.

Wnioski na przyszłość

Pomimo poprawy jakości powietrza w niektórych regionach, Polska wciąż zmaga się z problemem smogu. Szczególnie alarmujące są stężenia benzo(a)pirenu, które w wielu miastach znacząco przekraczają dopuszczalne normy. Walka ze smogiem to długoterminowy proces, który wymaga dalszych działań ze strony samorządów, rządu oraz mieszkańców, aby poprawić jakość powietrza i ochronić zdrowie publiczne. Nie jesteśmy w stanie zmienić jej sami.