Wpływ zanieczyszczenia powietrza na skórę
Nasza skóra jest największym narządem powłoki wspólnej, składająca się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Stanowi barierę ochronną dla pozostałych narządów wewnętrznych, nieustannie cierpiąc z powodu uszkodzeń fizycznych, degradacji przez słońce i inne czynniki środowiskowe. Jeśli na przykład powierzchnia naszej skóry jest zbyt sucha naskórek może pęknąć i spowodować utratę cennej wilgoci, a uszkodzona skóra może przepuszczać toksyny lub mikroby infekcyjne.
Prawdopodobnie większość z nas myśli, że zanieczyszczenie powietrza, jest szczególnie niebezpieczne dla naszego układu oddechowego czyli wrażliwych tkanek wewnętrznych nosa, gardła i płuc. Aczkolwiek warto wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze ma także negatywny wpływ dla naszej skóry.
Wpływ zanieczyszczenia powietrza na skórę.
Środowiskowe uszkodzenie skóry.
Oprócz regularnych zadrapań i innych urazów fizycznych, nasza skóra może również ulec uszkodzeniom środowiskowym. Światło słoneczne i zanieczyszczenia w atmosferze to dwa główne sposoby wysuszenia lub uszkodzenia powierzchni skóry. Bezpośrednie światło słoneczne zawiera promienie UV, które z czasem i przy wystarczającej ekspozycji może uszkodzić skórę, przedwcześnie ją postarzać, a nawet wywołać raka.
Wiele zanieczyszczeń powietrza może uszkadzać skórę, w tym ozon, węglowodory (takie jak LZO i WWA), tlenki (takie jak tlenki azotu i tlenki siarki) oraz cząstki stałe.
Najdrobniejszy pył, który jest mniejszy niż 100 nanometrów, jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest wystarczająco mały, aby infiltrować tkanki i rozkładać je, przyspieszając starzenie. Oprócz powodowania uszkodzeń cząsteczki osadzone w skórze mogą również wywołać stan zapalny, który osłabia barierę skórną.
Źródła zanieczyszczenia powietrza uszkadzającego skórę.
Wiele, jeśli nie większość, zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić naszą skórę, pochodzi ze spalania paliw kopalnych, wykorzystywanych w elektrowniach czy w systemach grzewczych.
Dodatkowo życie na obszarach miejskich lub innych miejscach w pobliżu ruchliwych dróg zwiększa narażenie na zanieczyszczenie spalinami samochodowymi, pochodzącymi głownie z silników Diesel, które mogą zawierać cząstki stałe, węglowodory i tlenki.
Drugim źródłem zanieczyszczenia powietrza są LZO, które mogą być wprowadzane do domu jako składnik farb, lakierów, materiałów budowlanych, odzieży, mebli lub dowolnego przedmiotu wykonanego z tworzywa sztucznego lub go zawierającego. LZO są niezdrowe do oddychania, ale mogą również reagować z promieniami UV lub innymi zanieczyszczeniami w powietrzu, tworząc cząstki stałe lub ozon i inne reaktywne zanieczyszczenia tlenowe.
Dym tytoniowy jest również głównym źródłem szkodliwych dla skóry zanieczyszczeń. LZO i cząstki stałe są głównymi składnikami dymu tytoniowego, które powodują starzenie się, łuszczycę, trądzik, niektóre formy raka skóry i inne uszkodzenia.
Jak zminimalizować uszkodzenia skóry?
Istnieje kilka łatwych sposobów ochrony skóry przed zanieczyszczeniem powietrza. Najprostszą metodą jest pamiętanie o umyciu się na koniec dnia, ponieważ w ten sposób usuniemy ze skóry wszelkie nagromadzone nieczystości.
Kolejnym sposobem ochrony skóry to zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie powietrza.
Jeśli to możliwe, ćwicz lub spaceruj z dala od głównych dróg i ruchliwych arterii komunikacyjnych. Unikaj dymu papierosowego. Podczas gotowania, odkurzania, malowania lub wykonywania innych czynności domowych, które mogą zwiększać zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, należy pamiętać o sposobach zmniejszenia zanieczyszczenia za pomocą wentylacji lub oczyszczacza powietrza z odpowiednimi filtrami.
Inną metodą są przeciwutleniacze inaczej nazywane antyoksydantami. Przeciwutleniacze mogą neutralizować reaktywne formy tlenu, które pośredniczą w większości uszkodzeń skóry spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza i stanowią naturalną obronę naszego organizmu przed wolnymi rodnikami. Do przeciwutleniaczy zaliczmy witaminę A, E i C, karotenoidy (na przykład beta-karoten, zeaksantyna), bioflawonoidy, niektóre składniki mineralne, na przykład cynk i selen, a także związki, takie jak koenzym Q. Przeciwutleniacze można dostarczać do organizmu stosując suplementy lub dietę bogatą w owoce i warzywa.
Wreszcie stosowanie balsamów, kremów z filtrami przeciwsłonecznymi również chronią skórę przed wysuszeniem, starzeniem lub rakiem skóry. Dlatego podczas opalania, czy przebywania na słońcu stosuj kremy z jak najwyższym stopniem ochrony, minimum SPF 30. Przy czym należy pamiętać, że żaden z filtrów nie chroni skóry w 100%.