Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
kosmetyki

Czy zapachy kosmetyków mogą szkodzić zdrowiu? 

Czy wiesz co nadaje Twoim ulubionym kosmetykom charakterystyczny zapach? Niestety nie zawsze wiadomo jakie składniki są zawarte w zapachowych produktach, co utrudnia ustalenie obecności chemikaliów o tak zdrowych i naturalnie brzmiących nazwach, jak „lawenda i rumianek”, „letnia bryza” czy „egzotyczny koktajl”.  

Na etykietach produktów kosmetycznych, pod przykrywką tajemnicy handlowej, co do zawartych w nich składników, często spotyka się słowa „zapach” lub „perfumy” używane jako symbole zastępcze dla szerokiej gamy lotnych związków organicznych (LZO) i innych toksycznych chemikaliów.  

Czy zapachy kosmetyków mogą szkodzić zdrowiu? 

LZO to organiczne związki chemiczne uwięzione w niektórych produktach podczas procesu produkcyjnego. Te szkodliwe związki odparowują w temperaturze pokojowej w procesie zwanym odgazowywaniem, co może stanowić poważny problem dla jakości powietrza. Niektóre z najczęściej występujących LZO w produktach do pielęgnacji ciała to etanol, aceton, aldehyd octowy i kamfora. 

Inne toksyczne chemikalia zawarte w perfumowanych produktach do higieny osobistej to parabeny i ftalany. Parabeny to chemikalia wytwarzane przez człowieka, często stosowane jako środki konserwujące w kosmetykach do makijażu, kremach do golenia czy kremach nawilżających. Ftalany to klasa chemikaliów stosowanych jako rozpuszczalnik i stabilizator w zapachach. Według amerykańskiej National Library of Medicine niektóre ftalany mogą wpływać na reprodukcję i rozwój człowieka.  

Wpływ substancji zapachowych na jakość powietrza i zdrowie.

Kiedy chemiczne składniki zapachu wyparowują, mogą być źródłem zanieczyszczenia powietrza zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W badaniach naukowych wykazało nawet, że stosowanie produktów gospodarstwa domowego – takich jak środki czyszczące, produkty do pielęgnacji ciała, farby i pestycydy – odpowiada za połowę wszystkich zanieczyszczeń LZO w miastach uprzemysłowionych.  EPA ostrzega, że ​​wdychanie zanieczyszczeń powietrza, takich jak LZO i inne toksyczne gazy, może powodować szeroki zakres niekorzystnych objawów i skutków zdrowotnych, w tym:

  • Podrażnienie oczu, nosa i gardła
  • Bóle głowy
  • Nudności
  • Utrata koordynacji
  • Uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego
  • Rak 

Więcej o wpływie środków czyszczących na zdrowie i jakość powietrza dowiesz się tutaj

LZO w popularnych produktach zapachowych 

Perfumy i wody kolońskie:
Perfumy i wody kolońskie są zaprojektowane tak, aby łatwo odparowywały w temperaturze pokojowej, aby można było je szybko poczuć. Niestety, kiedy czujesz czyjeś perfumy, wdychasz również wszelkie toksyczne składniki, które zawiera zapach. Składniki perfum obejmują ftalan dietylu (DEP) – stosowany do stabilizowania perfum i zapobiegania osadzaniu się płynu – oraz szeroką gamę LZO. 

Szampon i odżywka:
Szampon i odżywka mogą zawierać parabeny, konserwanty uwalniające formaldehyd i etanoloaminy, które są znanymi substancjami drażniącymi dla skóry. Produkty te mogą również zawierać siloksany, które są często używane, aby produkty do pielęgnacji ciała były gładkie i jedwabiste. Pod wpływem światła słonecznego te LZO mogą reagować z innymi związkami w powietrzu, tworząc ozon i pył zawieszony. 

Dezodorant: większość dezodorantów zawiera parabeny, ftalany i szeroką gamę LZO.  

Środki czyszczące do prania: pachnące produkty do prania, takie jak detergenty, środki zmiękczające tkaniny i spraye do usuwania nieprzyjemnych zapachów, mogą zawierać lotne związki organiczne, takie jak aldehyd octowy, aceton, etanol, a-pinen, linalool i d-limonen. 

Lakier do paznokci: Ftalan dibutylu (DBP) jest używany przez niektóre marki lakierów do paznokci, aby wysuszony lakier był mniej kruchy i dłużej utrzymywał się na paznokciu. 

Inne pachnące produkty do pielęgnacji ciała, które mogą emitować LZO lub inne szkodliwe chemikalia, to: 

  • Farba do włosów
  • Krem do opalania
  • Lakier do włosów
  • Krem do golenia 

Jak uniknąć ryzyka z wdychaniem szkodliwych substancji? 

  • Nie stosuj produktów, których skład jest ukryty pod nazwą „zapachu”.
  • Zwiększ wentylację otwierając okna i stosując wentylatory wyciągowe w łazience i pralni.
  • Użyj oczyszczacza powietrza z odpowiednimi filtrami, który będzie w stanie usunąć z powietrza LZO.
  • Przechowuj produkty o wyższej zawartości LZO poza domem lub w szafie, poza zasięgiem dzieci i zwierząt. 

Wiele związków chemicznych używanych do tworzenia pachnących produktów do pielęgnacji ciała jest nadal badanych, aby określić ich długoterminowe skutki zdrowotne. Nie każdy kosmetyk będzie stanowił ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia, ale warto to ryzyko minimalizować. Ostatecznie to do nas, jako konsumentów, należy decyzja, które produkty będą dla nas najbardziej odpowiednie.